Relacja z Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich 2021

autor: Małgorzata Rajchowiak

Jak co roku w trzecią niedzielę sierpnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. W bieżącym roku święto wypadło 15 sierpnia.

W Niechorzu świętowaliśmy w przeddzień naszego święta, tzn. w sobotę 14 sierpnia. Uroczystości rozpoczął organizowany już po raz dziewiąty tzw. „Bieg latarnika”, tzn. bieg na czas, na szczyt latarni. Bieg rozpoczął się o godzinie 9-ej i startowało w nim 8 pań i 16 panów. Oto zwycięzcy: w kategorii pań zwyciężyła Sylwia Jekiel z Grodziska Katarzyna Wróbel z Łodzi z czasem 1:11:23, druga była Weronika Charzewska z Poznania z czasem 1:12:37, a trzecia Ania Kaczorek z Żor. W kategorii panów (już tradycyjnie) zwyciężył Adrian Bednarski z Wrocławia z czasem 00:34,45, na drugim miejscu uplasował się Filip Chruściel z Sulechowa z czasem 00:39:62, a na trzecim miejscu był Piotr Lewicki ze Szczecina z czasem 00:40:16.
Po zakończeniu biegu, o godz. 12:00 zostały wręczone, zdobywcom pierwszych trzech miejsc w obu konkurencjach, puchary i pamiątki, ufundowane przez gminę Rewal, Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich i Urząd Marszałkowski w Szczecinie, a wszyscy uczestnicy startujący w biegu otrzymali medale pamiątkowe. W tym miejscu dziękujemy Gminie Rewal za ufundowanie pucharów i medali oraz za przeprowadzenie tego biegu. Po zakończeniu ważnego punktu obchodów „naszego” Święta, od godziny 12:00 do 16:00 wszyscy przybyli goście mogli wziąć udział w animacjach i konkursach dla dzieci i dorosłych, które prowadziła Agencja Muzyczna „Onomatopeja”. Zwycięzcy w przeróżnych konkursach i zabawach otrzymywali pamiątkowe nagrody rzeczowe.
Przez cały dzień, tzn. od godz. 12-ej aż do północy można było bezpłatnie wejść na wieżę latarni morskiej.

Film udostępniony jest przez Agencję Muzyczną „ONOMATOPEJA”.

W Świnoujściu natomiast, w sobotę 14 sierpnia, po ulicach miasta Świnoujścia i później po dzielnicy Warszów przejechał orszak Neptuna razem z Piracką Przygodą, ogłaszając rozpoczęcie „Święta Latarń Morskich”.

W niedzielę 15 sierpnia, o godzinie 12:00 Neptun wraz ze swoim orszakiem przybył przed latarnię morską i rozpoczął obchody „Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich”. Król Mórz poprowadził chrzest morski przybyłych pod latarnię dzieci, które chciały w ten sposób uczcić swój pierwszy przyjazd do latarni. Następnie wystąpił zespół „Keja” śpiewający szanty i inne piosenki żeglarskie. Przybyli goście mogli również spróbować połączyć się z inną latarnią razem z krótkofalowcami z Myśliborskiego Klubu Łączności Polskiego Związku Krótkofalowców. Członkowie tego klubu, w trakcie naszych uroczystości, prowadzili łączność z krótkofalowcami prawie całego świata.
O godzinie 16-ej rozpoczął się „Bieg na latarnię”, przeprowadzony jak zwykle przez Klub Biegacza Jogging ze Świnoujścia wsparty przez obsługę armaty z Fortu Gerharda. W biegu wzięły udział 33 osoby. Oto zwycięzcy: w grupie panów najszybciej na górny taras latarni wbiegł, pokonując 311 schodów najwyższej nad Bałtykiem latarni, Adrian Bednarski z Wrocławia – w czasie 1 minuty 6 sekund. Na drugiej pozycji uplasował się (można powiedzieć tradycyjnie) Piotr Lewicki ze Szczecina, a za nim Radosław Więzik z Bielska-Białej. Wśród pań najszybszą okazała się Katarzyna Krużberska ze Szczecina uzyskując czas 2 minuty. Druga była Łucja Kita ze Świnoujścia (2,01 min) a trzecie miejsce zdobyła Natalia Domaradzka z Rzeszowa (2,27 min). O godzinie 18-ej, można było upiec sobie kiełbaskę przy ognisku i spotkać się ze znajomymi, którzy co roku przyjeżdżają, aby świętować razem z nami, a o godzinie 22:00 można było spotkać się z duchem Latarnika Sharki. Oczywiście podczas całego święta wejście na latarnię morską tego dnia było bezpłatne.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie naszych działań naszym głównym sponsorom i współorganizatorom:

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Fort Gerharda
Urząd Miasta Świnoujścia
Urząd Morski w Szczecinie
Klub Biegacza Jogging

Gmina Rewal oraz Sołtys i Rada Sołecka w Niechorzu.