Nabieżnik Karsibór

autor: Ziemowit Sokołowski

stawa górna
53º52’N 14º16’E

Ten znak nawigacyjny został zbudowany w 1931 r. Do 1945 r nosił nazwę Kaseburger Oberfeuer. Usytuowany jest przy wschodnim brzegu wyspy Uznam.

Nabieżnik jako całość składa się z 2 wież (staw). Wyższą stawę tego nabieżnika zbudowano w lesie, nieopodal obecnej zachodniej przystani karsiborskiej przeprawy promowej w Świnoujściu. Wraz ze stawą dolną, odległą o 1309,1 m, wyznacza oś fragmentu toru wodnego na kierunku 321,7º – dla statków przechodzących przez Kanał Piastowski w stronę morza. Trójkątna w przekroju poprzecznym, nitowana wieża kratownicowa z cylindrycznym szybem komunikacyjnym wewnątrz, ma wysokość 37,9 m nad poziom terenu. Natomiast światło nawigacyjne wzniesione jest na 39,4 m npm i posiada zasięg 8 mil morskich (14,8 km). Pod względem wysokości wieży i poziomu wzniesienia światła wszystkich nabieżników na polskich morskich wodach wewnętrznych, opisywana stawa ustępuje jedynie górnej stawie Nabieżnika Police.

Widok tej stawy po remoncie zakończonym w październiku 2014 r, przedstawia poniższa galeria zdjęć. Warto zwrócić uwagę na umieszczony w dolnej części wieży magazyn dla pojemników z płynnym gazem świetlnym. Używany był w czasach, gdy źródłami światła były zamiennie żarówki i płomień gazowy. Później pozostawiono jedynie oświetlenie elektryczne. Dostosowano do tego również urządzenia optyczne. System dawnych soczewek znajduje się jako eksponat w Radiolatarni Świnoujście.

Mimo podeszłego wieku, stan techniczny stalowej konstrukcji jest całkiem dobry. Zawdzięczamy to solidnej budowie, dobrej jakości stali oraz systematycznym pracom konserwacyjnym. Można przypuszczać, że wieża – która w 2031 r będzie obchodziła 100-lecie istnienia, nadal będzie służyła jako ważny znak nawigacyjny.