Nadmorskie rezydencje

Autor: Ziemowit Sokołowski

    Charakterystyczny kształt latarń morskich oraz ich eksponowane położenie, pozwala na ogół łatwo odróżnić je od innych budowli. Niekiedy jednak, zwłaszcza u starszych obiektów nawigacyjnych -możemy być zaskoczeni ich wyszukaną formą architektoniczną. Na ogół wynika to z dodatkowych funkcji, jakie spełnia budynek bezpośrednio przylegający do konkretnej latarni morskiej. Zatem nie dla wygody i przyjemności latarników obsługujących daną latarnię, wzniesiono te obiekty.
    Załączona galeria zdjęć dotyczy latarń morskich zbudowanych w różnych częściach świata, zgodnie z miejscowymi tradycjami architektonicznymi. Największą różnorodnością odznaczają się latarnie europejskie. Nic dziwnego, przecież na tym niewielkim kontynencie występuje największa liczba różnorodnych kultur. Dominacja niektórych państw europejskich w okresie odkryć geograficznych i w okresie późniejszym, nie pozostała bez echa. W sensie architektonicznym, wywarło to również istotny wpływ na kształt budowli wznoszonych na pozostałych kontynentach.
    Na zdjęciach ukazane zostały latarnie, które moim zdaniem zasługują na uwagę z punktu widzenia „specyficznej urody” oraz różnorodności. Moim zdaniem zasługują one na miano „nadmorskich rezydencji”. Myślę, że na świecie istnieją jeszcze inne, równie piękne albo jeszcze piękniejsze latarnie morskie. Ale o tym dowiem się od Państwa. Poszczególne latarnie zostały opisane z nazwy lub (i) miejsca swej lokalizacji.