Północna i zachodnia Kreta.

Pan Jakub Rajchowiak zwiedzając tą urokliwą wyspę napotkał 2 interesujące latarnie morskie, z których jedna jest nadal aktywna. Obydwie zaliczają się do tamtejszych znaków nawigacyjnych, najczęściej fotografowanych przez turystów.

Chania

Tą aktywną jest Chania, oznakowująca wejście do portu o takiej samej nazwie. Jej współrzędne geograficzne: 35°31’N 24°01’E. Od XV w w tym miejscu znajdowała się strażnica weneckiej marynarki wojennej. W tych czasach źródłem światła nawigacyjnego był otwarty ogień W 1645 r miasto zdobyły wojska tureckie a poprzedniczka obecnej latarni została zniszczona. Obecnie widoczna konstrukcja latarni została posadowiona na dawnych fundamentach przez budowniczych egipskich w 1864 r. Zlokalizowana jest u krańca falochronu osłaniającego port od strony północnej. Podstawa kamiennej latarni jest ośmiokątna. Sekcja środkowa -szesnastoboczna, natomiast część górna jest okrągła w przekroju.

W 1915 r zainstalowano stałe światło białe.

W czasie II Wojny Światowej latarnia została ponownie uszkodzona. Gruntowny remont nastąpił w 2006 r.

Wieża kamiennej latarni ma wysokość 21 m npt. Umieszczone w laternie (na wys 26 m npm) czerwone światło nawigacyjne ma zasięg 7 mil morskich (13 km). Jest to światło błyskowe, 1 błysk co 2,5 sekundy. Latarnia jest najstarszym a zarazem wciąż funkcjonującym zabytkiem tego rodzaju na Morzu Śródziemnym.
Niestety wieża latarni nie jest udostępniona do zwiedzania.

Rethymnon (Rethimno)

Ta nieaktywna już od wielu lat latarnia morska w porcie Rethymnon, znajduje się ok. 70 km na wschód od portu Chania. Została zbudowana w w 1864 r. Wypada dodać, że połowa XIX stulecia była „złotą erą” w budownictwie latarń morskich na całym świecie. Zbudowano ich wówczas najwięcej. Wówczas Kreta znajdowała się pod okupacją turecką. Okupacja trwała do 1897 r. W latach 1898-1912 Kreta była autonomicznym państwem. W 1913r , wyspa została przyłączona do Grecji.
Kamienna wieża o wysokości 16 m posiada laternę i okalającą ją galerię. Posadowiona została na kwadratowej podstawie u krańca fortyfikacji. Niższa część (około 2/3 jej wysokości) jest ośmioboczna. Wyższa (1/3 wysokości) jest w przekroju okrągła. Dawne światło nawigacyjne, znajdujące się na wieży przeniesiono na koniec falochronu. Wieża stanowiąca ulubione miejsce pamiątkowych fotografii, nie jest udostępniona do zwiedzania.