Grimsby Dock Tower

Ziemowit Sokołowski
 

    W świecie przyrody znane jest zjawisko mimikry polegające na upodobnieniu się zupełnie odmiennych gatunków – stosownie do wymogów wspólnego środowiska naturalnego, w ktorym żyją. Podobne zjawisko występuje również czasem i w technice. 
    Przykladem w tej dziedzinie może być zbudowana w 1852r wysoka, ceglana wieża, wyglądająca jak latarnia morska. Umieszczona jest u wejścia do portu Grimsby pomiędzy 2 śluzami. Grimsby był w owym czasie jednym z najważniejszych portów rybackich w Anglii. W szczytowym okresie, bazowalo tam ponad 500 trawlerów.
    Do budowy wieży o wysokości 309 stóp (94 m), zużyto ponad miliona cegieł. Jest to najwyższa ceglana wieża w hrabstwie Lincolnshire, a zarazem jedna z najwyższych wież w całej Anglii. U szczytu wieży zapalono światło nawigacyjne. Nie takim był jednak, główny cel opisywanej budowli morskiej.
    Wieża przeznaczona zostala głównie do magazynowania energii wody, dla hydraulicznego napędu wrót śluz, oraz 15 żurawi przeładunkowych w jej pobliżu. Na wysokości 200 stóp (61m), umieszczono w niej zbiornik wody o pojemności ok 30 tys. galonów (140 tys. litrów). Spelniała zatem rolę wieży ciśnień aż do czasów, kiedy to do napedu śluz i dźwigów zastosowano ostatecznie napęd elektryczny. Do galerii oraz laterny, umieszczonych na szczycie wieży, prowadzą metalowe, spiralne stopnie, zabezpieczone poręczą i siatką. Zbiornik na wodę został zdemontowany. Roztacza się stamtąd rozlegla panorama miasta i portu. Niestety wieża nie jest udostępniona do zwiedzania przez turystów. Sporadyczne wspinaczki na jej szczyt organizuje miejscowy Rotary Club. Efekt takiej wspinaczki można zobaczyć na yuotube.
    Skutkiem przełowienia, zasoby naturalne Morza Północnego (i innych mórz też) zmniejszyły się drastycznie. Dla upamiętnienia świetności angielskiego rybołówstwa, pozostalo w tym mieście Narodowe Muzeum Tradycji Rybołówstwa, oraz Grimsby Dock Tower. Wieża ma szansę dalszego trwania przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze: pomimo sędziwego wieku 165 lat (2017r), nadal trzyma się krzepko. Po wtóre: koszt jej rozbiórki byłby wyższy niż naklady na jej bieżące utrzymanie. Zatem – niech trwa i cieszy oczy turystów.
    Widok wieży zawdzięczamy p. Andzejowi Borowcowi – dyrektorowi Urzędu Morskiego w Szczecinie. Natomiast usytuowanie miasta Grimsby, oraz wieży w porcie, zamieszczone w poniższej galerii oglądamy dzięki Google Earth..