Rakietowa Latarnia Morska

Ziemowit Sokołowski

Farol da Mama.
Portugalia
38°43’39,2”N 9°13’38,1”W

W rejonie morskiego portu w Lizbonie jest aktywnych 14 latarń morskich. Jedną z nich jet oryginalna w kształcie latarnia. Zdjęcia ukazujące lokalizację Farol da Mama pochodzą z Google Earth. Natomiast autorem zdjęć tej latarni „z bliska” jest p. Jarosław Juszczak z Poznania. Po „zaliczeniu” wszystkich krajowych i znacznej części portugalskich latarń morskich, został zdobywcą złotej odznaki „Bliza”.
Ta latarnia morska zbudowana został na wzgórzu zwanym Mama Sul. Prawdopodobnie zaokrąglony kształt wzgórza stał się przyczyną tej właśnie nazwy. W języku portugalskim oznacza ona dosłownie południową pierś.

Poprzednia konstrukcja pochodziła z 1857r. Obecnie wraz ze latarniami Esteiro i Gibalta, oznakowuje podejście do portu w Lizbonie od strony Atlantyku. Ze względu na specyficzny kształt konstrukcji, miejscowa ludność nadała tej latarni nieformalną nazwę „Rakieta z Carnaxide”. Odległość latarni od północnego brzegu rzeki Tag, wynosi ok 4 km.
Pierwotnie był to tylko geodezyjny znak dzienny, składający się z trójnożnej, metalowej podstawy oraz posadowionej na niej kolistej w przekroju galerii. Później zainstalowano na niej światło nawigacyjne.
Ostatecznie ponad galerią zbudowano cylindryczną wieżę zakończoną mniejszą galerią. W 2010r przeniesiono tam światło nawigacyjne. Wieża nie posiada laterny. W ramach renowacji dobudowano także zewnętrzne, spiralne schody -umożliwiające wygodne wejście na dolną galerię. Latarnia została zautomatyzowana w 1995r.

Wysokość wieży wynosi 21 m. npt. Wzniesienie światła nawigacyjnego 82 m. npm. Jego zasięg 24 mile morskie (44,4 km). Cykl pracy białego światła nawigacyjnego: 3 s świecenie/3 s zaciemnienie.
Na latarni znajduje się moduł GPS umożliwiający synchronizację z latarniami Esteiro i Gibalta. Zainstalowano również system monitorowania sieci, który w czasie rzeczywistym informuje o stanie działania świateł nawigacyjnych.

Miejsce w pobliżu latarni można zwiedzać, natomiast samą wieżę -niestety nie. Pomimo pozornej gotowości do startu, można mieć nadzieję, że ta piękna latarnia jednak…nie odleci.