Wybrane eksponaty ekspozycji morskiej w radiolatarni Świnoujście.

Ziemowit Sokołowski

    W północnym skrzydle budynku radiolatarni morskiej w Świnoujściu, znajduje się sporo interesujących eksponatów, dotyczących historii samej latarni jak również nawigacji morskiej. W tym miejscu zostaną ukazane niektóre z nich.
    Widok latarni, z początków XX stulecia, przedstawiają poniższe obrazy.

 

    Na zdjęciu 3 znajduje się fotel pochodzący z radzieckiego niszczyciela.  Został on podarowany pierwszej polskiej obsłudze latarni przez rosyjskiego radiooficera – obsługującego radiolatarnie i prowadzącego korespondencję radiową ze statkami. Na zdjęciu 4 pokazana jest drewniana baryłka na wodę pitną. Pochodzi ona z szalupy ratunkowej parowego lodołamacza o nazwie Posejdon.

 

Na kolejnych zdjęciach o nr 5, 6 i 7 znajduje się żarówka latarni morskiej w Świnoujściu, część optyki ze znaku nawigacyjnego oraz zegarowy przełącznik świateł znaku nawigacyjnego.

 

  Następne zdjęcia pokazują dawne wyposażenie w instrumenty nawigacyjne statków, pochodzące głównie z dalekomorskiej floty rybackiej PPDiUR Odra, mającej port macierzysty w Świnoujściu. Ukazane są tu konsole radarowe, wskaźniki systemu nawigacyjnego Decca, część aparatu nadawczego Morse’a, echosonda, kursograf oraz tablica świateł nawigacyjnych na statku.

 
 
Autorką zdjęć jest Pani Małgorzata Rajchowiak.
Za nadesłane zdjęcia uprzejmie dziękujemy.