Latarnia morska na wyspie Greifswalder Oie

 Autor: Ziemowit Sokołowski
  
    Nazwa „Greifswalder Oie” oznacza dosłownie – wysepka greifswaldzka. Faktycznie, wyspa należała przez pewien okres do Greiswaldu. Za czasów słowiańskich nosiła miano Święty Ostrów. W okresie przedchrześcijańskim, prawdopodobnie znajdowała się tam świątynia. Obecnie jej teren wraz z przyległymi wodami o głębokości do 2m są rezerwatem przyrodniczym. Działa tu Verein Jordsand. Jest to stowarzyszenie ochrony przyrody, finansowane głównie z datków społeczeństwa. Na wyspie istnieje również ośrodek ratownictwa morskiego SAR. Obecnie stacjonuje tam statek ratowniczy o nazwie Eugen. Przez teren wyspy prowadzi ścieżka dydaktyczna.
    W latach 1853 – 1855 we wschodniej części wyspy (54°14,9’N 13°55,5’E) zbudowano latarnię morską o wysokości wieży 38,6 m i wzniesieniu światła 48,5 m nad średni poziom morza. Jest to graniasta wieża z czerwonej cegły z szarą laterną, dwiema galeryjkami oraz krenelarzem. Zasięg białego światła obecnie wynosi 26 M (48 km). Światło błyskowe; 0,1 s w okresie 3,8 s. Pod względem wysokości konstrukcji zajmuje 12 miejsce wśród niemieckich latarń morskich, a drugie wśród niemieckich latarń bałtyckich. Posiada najsilniejsze światło z niemieckich latarń morskich usytuowanych nad brzegami Bałtyku. Snop białego światła obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. W 1978 r. ta latarnia została zautomatyzowana.
    Obok stoi podpiwniczony, 3 kondygnacyjny budynek z poddaszem i spadzistym dachem, krytym dachówką. Drugim nawigacyjnym obiektem, którego mury zachowały się do dziś, jest czerwona ceglana wieża sygnału mgłowego w pozycji 54°15,3’N 13°57,8’E. Ten sygnał mgłowy pracował w latach 1832-1855. W zachodniej części wyspy została zbudowana przystań dla małych statków. Przybliżona pozycja; 54°14,5’N 13°54,5’E. Przystań osłonięta jest falochronem wyspowym. Aktualnie w sezonie letnim do przystani zawijają niewielkie statki pasażerskie z Peenemünde. Cumowanie jachtów jest tam w zasadzie zabronione. Zakaz nie dotyczy sytuacji zagrożenia życia z przyczyn technicznych lub sztormowej pogody.
    Najbliższą polską latarnią morską jest LM Świnoujście zbudowana na wyspie Wolin. Ortodromiczna odległość  pomiędzy latarniami na Graiswalder Oie i w Świnoujściu wynosi około 24 M. Oznacza to, że przy odpowiedniej przejrzystości powietrza, światła obydwóch latarń – mogą „widzieć się wzajemnie”.