Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich 2023 – relacja

W Niechorzu, w dniu 19 sierpnia 2023r., obchodzony był Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich.

Na to Święto przygotowano bogaty program artystyczny i sportowy.
W godzinach przedpołudniowych odbył się XI Bieg Latarnika. Tu wyłoniono, kto w najkrótszym czasie wbiegł na szczyt Latarni Morskiej w Niechorzu.
W kategorii Kobiet, pierwsze miejsca zdobyła Pani Katarzyna Krużberska, z czasem 0:53:69.
W kategorii Mężczyzn, zwyciężył Pan Radek Więzik, z czasem 0:35:12
Oboje, po wielkim wyczynie fizycznym, wbiegli na Latarnię Morską, w czasie krótszym niż 1 minuta.
Punktem kulminacyjnym obchodów Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich, było odsłonięcie Pomnika Latarnika. Jest to pierwszy w Polsce, Pomnik Latarnika (Morskiego).
Pomnik Latarnika jest poświęcony pamięci wszystkich niechorskich Latarników, pełniących tu służbę od dnia 01.10.1866 r.
Twórcą Pomnika Latarnika jest artysta, rzeźbiarz Pan Stanisław Motyka, który razem z pracownikiem Latarni Morskiej w Niechorzu, Panem Sebastianem Kuzickim, opracowali koncepcję upamiętnienia i wyglądu Pomnika.
Twarz Latarnika przypomina oblicze Pana Alfonsa Śmigielskiego, pierwszego polskiego Latarnika w Niechorzu. Ubiór Latarnika, został odwzorowany z munduru Urzędu Morskiego w Szczecinie, należącego do innego Latarnika, Pana Stefana Brodnickiego.
Gmina Rewal w całości sfinansowała powstanie Pomnika Latarnika w Niechorzu, natomiast nasze Stowarzyszenie -uzyskanie pozwolenia na budowę.
Po oficjalnym otwarciu i powitaniu Gości, okolicznościowe przemówienia wygłosili: Pani Małgorzata Rajchowiak, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich; Pan Zenon Kozłowski, z-ca Dyrektora Urzędu Morskiego ds. Oznakowania Nawigacyjnego oraz Wójt Gminy Rewal, Pan Konstanty Tomasz Oświęcimski.
Następnie poproszono Panią Irenę Śmigielską i Pana Roberta Kwiecińskiego, obecnego niechorskiego Latarnika, do Uroczystego odsłonięcia Pomnika Latarnika.
Potem był czas na miłą zabawę, kolorowe animacje i wiele konkursów, organizowanych przez „Malinowe Marzenia” ze Szczecina.
Po południu przybyła tu Eska Summer City, a wieczorem odbył się Koncert szantowy.
Na placu przy Latarni Morskiej, posadowiono Tablicę pamiątkową z informacjami o pracujących tu Latarnikach i o historii Latarni Morskiej w Niechorzu.
Przez cały dzień, aż do północy, było darmowe wejście na Latarnię Morską w Niechorzu.