Sprawozdanie z Wycieczki na Bornholm 2022 r.

Z okazji 25-Lecia istnienia naszego Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, odbyła się Wycieczka na Bornholm, w dniach 8 – 10 września 2022 r.

Celem wycieczki było zwiedzenie Latarń Morskich na duńskiej Wyspie Bornholm oraz zdobycie Złotej Odznaki Bliza.

Na Wyspę Bornholm, do Rønne, przypłynęliśmy Promem z Sassnitz, a dokładnie z Mukran Port, na niemieckiej Rugii. Rejs Promem BornholmsLinjen trwał ok. 3,5 godziny. Promy zabierają turystów oraz samochody i autokary. Nowoczesne promy oferują szybką i komfortową podróż.

Rønne
Mukran Port

Miasto Rønne od XVIII jest stolicą Bornholmu, to największe miasto i port wyspy Bornholm. Mieszka tu około 15 tysięcy mieszkańców. Stanowi centrum kulturalno-administracyjne wyspy. W Rønne mieści się kino, teatr z 1823 r., kryty basen, stadion oraz Konsulaty.

Do ciekawych atrakcji na Bornholmie zaliczamy Latarnie Morskie.

Podczas pierwszego dnia pobytu na Wyspie Bornholm zwiedziliśmy trzy Latarnie Morskie, dwie w Rønne i jedną w Dueodde.

Latarnia Morska Rønne Kong

Latarnię Morską Rønne Kong uruchomiono w 1929 r.
Wysokość Latarni – 9 m, Wysokość światła – 11 m.

Latarnia Morska Rønne Bag

W Rønne, zobaczyliśmy charakterystyczną białą Latarnię Morską, wybudowaną w 1880 r., na wzór Latarni Morskiej z portu Ystad, w południowej Szwecji. Wieża ma ośmioboczny kształt, jest wykonana z żelaza. Latarnia Morska w Rønne działała do 1989 r.

Obecnie jest nieczynna, ale pięknie prezentuje się na naszych zdjęciach.
Wysokość światła wynosiła 24 metry, a sama wieża ma 12 metrów wysokości.

Pozycja: 55 ° 6,01 N 14 ° 41,83 E

Latarnia Morska Dueodde

Na południowym wybrzeżu Bornholmu stoi imponująca Latarnia Morska Dueodde, która jest najwyższą Latarnią Morską w Danii.

Biało-niebieska Latarnia Morska Dueodde ma 48 m wysokości.

Dość nowocześnie wyglądająca wieża została oddana do użytku w 1962 r. i przebudowana na automatyczną w 1977 r.

Wysokość światła wynosi 48,5 metra, zasięg wynosi 20,5 mil morskich.

Pozycja latarni 54 ° 59,52 N 15 ° 4,47 E.

Światło: WGS84 FI (3) [Gp Blk] W 10s (0,5 + 1,25 + 0,5 + 1,25 + 0,5 + 6)

Na Latarnię Morską Dueodde, weszliśmy po 196 schodach i zostaliśmy nagrodzeni wspaniałym widokiem na plażę, wydmy i cudowne wrzosowisko. Dueodde leży w rozległym lesie sosnowym z hotelem, domkami wakacyjnymi, restauracjami i sklepami.

W Dueodde zobaczyliśmy jedną z najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem.
Piasek jest tu biały jak śnieg i jest tak drobniutki, że dawniej był wykorzystywany do produkcji klepsydr, a spacer po nim sprawia, że „świszczy” pod stopami.

Widok jest po prostu niesamowity! To również idealne miejsce na plażowanie.

Po zwiedzeniu trzech Latarń Morskich pojechaliśmy do Hotelu Kanns, w miejscowości Aakirkeby, dawnej stolicy Bornholmu. W Hotelu Kanns, przy kolacji zostały wręczone niespodzianki – magnesy z okazji 25-Lecia postania naszego Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, dla członków naszego Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich powstało w czerwcu 1996 r. i 25 rocznica wypadała w zeszłym roku 2021, ale ze względu na Pandemię, nie mogliśmy jej wtedy świętować.
Świętowaliśmy to teraz, na Bornholmie w 2022 r.

Pani Ewa Puch, Sekretarz Stowarzyszenia, podziękowała członkom założycielom i serdecznie przywitała, obecne na tej wycieczce Panie założycielki: Panią Prezes Małgorzatę Rajchowiak oraz Panią Ewę Krzysztoporską. Panie założycielki pierwsze otrzymały niespodzianki, a w następnej kolejności niespodzianki otrzymali członkowie z najdłuższym stażem przynależności do Stowarzyszenia, a potem pozostali członkowie, obecni na tej wycieczce.

Po kolacji zostaliśmy zakwaterowani w dwóch Hotelach, ze względu na tak liczną grupę 55 osób.
W Hotelu Kanns odpoczywało 40 osób, a 15 osób pojechało do oddalonego o 6 km Hotelu Molle.

Hotel Kanns, Aakirkeby
Rzeźby Gęsi – Paul Ranslet
Hotel Molle z niskimi pawilonami

W następnym dniu naszej wycieczki zwiedziliśmy miasto Aakirkeby które, do XVII wieku było stolicą wyspy Bornholm. W Aakirkeby znajduje się rynek miejski z urokliwymi kamieniczkami oraz jedyny na wyspie Kościół Katolicki – Rozenkranskirke. Dużą atrakcją była wizyta w interaktywym parku nauki „NaturBornholm”, gdzie m.in. przeżyliśmy symulację trzęsienia ziemi, widzieliśmy dinozaury i wehikuł czasu. Tu zapoznaliśmy się z historią powstania Bornholmu i obejrzeliśmy wiele ciekawych eksponatów.

Muzeum NaturBornholm

Latarnia Morska Svaneke

Po zwiedzeniu „NaturBornholm” pojechaliśmy, wzdłuż wschodniego wybrzeża, do Latarni Morskiej Svaneke.

Latarnia Morska Svaneke, zainaugurowana w 1920 roku, znajduje się na półwyspie Sandkås, na południe od portu w Svaneke. Kwadratowa wieża ma 18 m wysokości i można ją zobaczyć z daleka, dzięki czerwonemu dachowi. Wysokość światła 20 m, zasięg 19 mil morskich. Wieża jest nieczynna od 2010 r. i pozostała własnością prywatną. Obecnie ta Latarnia Morska została nowocześnie odrestaurowana i przekształcona w dom wakacyjny, można ją wynająć jako wyjątkowe miejsce na wakacje.
Pozycja: 55 ° 7,91 N 15 ° 9,17 E

Następnie pojechaliśmy do miasta Gudhjem – „ojczyzny” wędzonego śledzia.

To urokliwe miasteczko położone jest u stóp góry Bokul, pełno tu klimatycznych, stromych uliczek i kolorowych domów. Dla osób chętnych, za dopłatą, był oferowany obfity lunch, w jednej z najlepszych na wyspie wędzarni, serwującej różne „owoce morza”, nie tylko wędzone.

Różnorodne, smakowite potrawy podano na wielkiej, przyozdobionej łodzi.

Tradycyjny bornholmski przysmak – Słońce nad Gudhjem (Sol over Gudhjem) – to wędzony śledź podany na chlebie razowym z odrobiną szczypiorku, rzodkiewki, cebuli i z surowym żółtkiem jajka, a to tzw. „słońce” to: surowe żółtko

Bornholm jest sławny ze swych wędzonych produktów, do których należą wszelkie specjały, od łososia, śledzia, makreli, krewetek do wędzonych serów i sarniny.

Niektórzy mówią, że na Bornholmie odbywa się ZAMIANA SREBRA NA ZŁOTO!
A dzieje się tak, ponieważ po zakończeniu wędzenia śledzia bałtyckiego, srebrna skóra śledzi przybiera złoty kolor.
Coś prawdziwego jest w tej zamianie srebra na złoto, ponieważ my pojechaliśmy na Bornholm, aby zamienić nasze Srebrne Odznaki Bliza, na Złote Odznaki Bliza.

Po pysznym posiłku udaliśmy się autokarem w północną część wyspy Bornholm, na dalsze zwiedzanie Latarń Morskich.

Latarnia Morska Hammerodde

Latarnia Morska Hammerodde została oddana do użytku w 1895 r. Zbudowano ją jako uzupełnienie Latarni Hammer. W porównaniu do Hammer, Latarnia Morska Hammerodde ma znacznie lepszą lokalizację, ponieważ znajduje się w najbardziej wysuniętym na północ punkcie wyspy Bornholm. Biała Latarnia Morska z czerwonym dachem i kwadratową podstawą ma własną morską stację pogodową. Z tej Latarni Morskiej steruje się elektronicznie wszystkimi Latarniami Morskimi na wyspie Bornholm. Ta Latarnia nie jest dostępna dla zwiedzających.
Wysokość światła wynosi 21 m n.p.m., wysokość budynku 12 m.
Latarnię można zobaczyć w odległości 18 mil morskich.
Pozycja: 55 ° 17,89 N 14 ° 46,42 E
Światło: WGS84 FI (2) [Gp Blk] W 10s (0,25 + 2,25 + 0,25 + 7,25)

Latarnia Morska Hammeren

Następnie pieszo, udaliśmy się piękną trasą, wzdłuż Morza, stromych ścieżek i wrzosów, na najstarszą na wyspie, Latarnię Morską Hammeren.

Latarnia Morska stoi na granitowym podłożu i dzięki swojej konstrukcji robi ogromne wrażenie.

Ze względu na masywną konstrukcję, jest nazywana Store Fyr, czyli duża Latarnia Morska. Latarnia Morska Hammeren została uruchomiona w 1871 r., ma 21 m wysokości. Jednak krótko po jej wybudowaniu, stwierdzono, że lokalizacja Latarni Morskiej nie jest optymalna, bo nisko wiszące chmury i mgły nie pozwalają na wysyłanie światła. Dlatego w 1895 r., postanowiono zbudować inną, mniejszą Latarnię Morską Hammerodde, bezpośrednio na szczycie Hammer.

Pani Przewodnik Hanna i Pan Latarnik z Hammeren, ciekawie opowiadali o Latarni Morskiej.

Pan Latarnik z Bornholmu, na pamiątkę naszej wizyty, otrzymał z rąk Pana Ziemowita Sokołowskiego, kolorowy magnes wydany z okazji 25-Lecia Stowarzyszenia.

Soczewka Fresnela Latarni Morskiej Hammeren jest ręcznie cięta i została sprowadzona z Francji.

Zwiedzanie tarasu widokowego jest bezpłatne. Obecnie ta piękna, okrągła, granitowa Latarnia Morska Hammeren, nie jest już aktywna, gdyż w 1990 r. została wyłączona, ze względu na niekorzystne położenie. Wieża jest teraz obsługiwana przez właścicieli na własny koszt.
Pozycja: 55 ° 17,14 N 14 ° 35,39 Ø
Koło Latarni prowadzi piękna, widokowa trasa wokół Hammerknuden.
Z wieży Latarni Morskiej rozciąga się imponujący widok na południowe wybrzeże Szwecji, na ruiny Zamku Hammershus oraz fantastyczna panorama na całą wyspę Bornholm.

Ruiny Zamku Hammershus.

Hammershus to największe w Skandynawii ruiny średniowiecznego Zamku i symbol Bornholmu. Fortyfikacja powstała w XIII wieku na zlecenie arcybiskupa Lund, Jakoba Erlandsena. Fortyfikacje znajdują się na wysokości 75 m n.p.m. na skalnym klifie. Składa się na nie mur, o dł. 750 m, szańce, fosa oraz znajduje się baszta Mantel (duń. Mantletårnet).

Po zwiedzeniu kolejnych trzech Latarń Morskich, w drugim dniu naszej wycieczki, pojechaliśmy do miasteczka Nyker, aby zobaczyć jeden z czterech, istniejących na wyspie Kościołów rotundowych.

Nyker – Kościół rotundowy

BORNHOLM to duńska wyspa położona na Morzu Bałtyckim, zaledwie 100 km od Polskiego wybrzeża. Bornholm nazywana jest Majorką Północy i przyciąga coraz większą liczbę turystów.
Wyspa jest niezwykle przyjazna amatorom dwóch kółek, bo oferuje ponad 200 km świetnie przygotowanych tras rowerowych. Przy ścieżkach rowerowych, na stołach pod parasolami serwowane są soki, kawa, kanapki, świeże domowe ciasto, owoce. Z tych przekąsek można korzystać samoobsługowo, gdyż punkty te wyposażone są w cennik i skarbonkę na opłaty.
Wyspę Bornholm zamieszkuje około 40 tys. mieszkańców (39,4 tys.)
Powierzchnia wyspy wynosi 588,36 km², długość linii brzegowej wynosi 141,4 km.

Nieodłącznym elementem krajobrazu Bornholmu są wiatraki / młyny, rozsiane po całej wyspie. Obok zabytkowych młynów wiatrowych postawiono tu też nowoczesne elektrownie wiatrowe.

Przejeżdżaliśmy przez urokliwe miasteczka, pełne kolorowych domków i wędzarni.

W trzecim dniu naszej wycieczki, pożegnaliśmy piękną wyspę Bornholm i udaliśmy się Promem z Rønne do Sassnitz. W Niemczech zatrzymaliśmy się w mieście Stralsund, aby zwiedzić ciekawe Oceanarium i Starówkę.

Oceanarium w Stralsundzie to jedno z największych na świecie, gdzie na powierzchni 9,7 tys. m2, w czterech budynkach połączonych z głównym holem schodami, galeriami i windami znajduje się około 7 tys. gatunków roślin i zwierząt żyjących w wodach Bałtyku, Morza Północnego, północnego Atlantyku i Morza Polarnego.

Po zwiedzeniu Oceanarium poszliśmy na spacer starą dzielnicą portową, na piękne Stare Miasto Stralsundu, które należy do Światowego Dziedzictwa Kultury i Nauki UNESCO. Podziwialiśmy
Staromiejski Rynek z siedemnastowiecznym Ratuszem oraz urocze uliczki i zabytkowe, kolorowe kamienice.

Na zakończenie wycieczki, Sekretarz Stowarzyszenia, Pani Ewa Puch, podziękowała wszystkim uczestnikom za miłe, wspólne zwiedzanie Bornholmu i Stralsundu.

Podziękowała również panu Ryszardowi Szczepańskiemu z Biura Turystycznego „Fregata”, ze Świnoujścia, za wspólną organizację wycieczki.
Program wycieczki został zrealizowany w całości, a nawet ponad stan, bo mieliśmy zobaczyć trzy lub cztery Latarnie Morskie, a widzieliśmy, aż sześć pięknych Latarń Morskich na Bornholmie.

Najważniejsze, że wszyscy wrócili zdrowi i zadowoleni z wycieczki, a pogoda dopisała znakomicie, pomimo złych, deszczowych i burzowych prognoz.
Podziękowania były też skierowane dla Zarządu Stowarzyszenia oraz dla Przewodników: Pani Hani z Biura Bornpol.dk i dla Pana Mirka, za bardzo ciekawe informacje o Bornholmie oraz dla Pana Kierowcy Jacka, za bezpieczną podróż.

W Sprawozdaniu, załączone zdjęcia wykonała Ewa Puch.