Obchody 160 – lecia działalności latarni morskiej w Świnoujściu.

Po trzech latach budowy latarni morskiej w Świnoujściu, 1 grudnia 1857 wysłała ona ze swojej wieży po raz pierwszy sygnał świetlny, pozwalający ustalać bezpieczny kurs do świnoujskiego portu wszystkim, którzy znaleźli się na wodach Bałtyku i mają zamiar wpłynąć do portu. Od tego dnia latarnia pracuje bez przerwy do dzisiejszego dnia.

1 grudnia br., z okazji święta latarni, wejście na wieżę latarni było bezpłatne.

2 grudnia o godzinie 12:00 p. Małgorzata Rajchowiak Prezes SMLM powitała zaproszonych gości przybyłych na otwarcie wystawy poświęconej historii latarni morskiej w Świnoujściu i Urzędu Morskiego w Szczecinie. Na wystawie umieszczone zostały eksponaty związane z oznakowaniem nawigacyjnym i ogólnie mówiąc z pracą na morzu. Zadaniem naszego Stowarzyszenia jest szerzenie wiadomości o morzu i gospodarce morskiej, i temu tematowi poświęcona jest wystawa.

Na otwarcie wystawy przybyło wielu zacnych gości. Obecnością swoją zaszczycili nas: Prezydent Miasta Świnoujście p. Janusz Żmurkiewicz wraz z Wiceprezydentem p. Pawłem Sujką, Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie ds. Oznakowania Nawigacyjnego p. Zenon Kozłowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku kpt.ż.w. Włodzimierz Kotuniak, Przewodniczący Stowarzyszenia „Latarnik” p. Piotr Witkowski, Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku p. Apoloniusz Łysejko, który odczytał nam list gratulacyjny od Prezesa TPNMM dr Fryderyka Tomali i wręczył medale Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Przybyli również dawni latarnicy: obecnie dzierżawca latarni morskiej w Kołobrzegu p. Marek Kuźniewicz i p. Piotr Laskowski z latarni morskiej w Gąskach z małżonką. Pani Prezes odczytała również list gratulacyjny od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego p. Olgierda Geblewicza. Nie będziemy już z imienia i nazwiska wymieniać pozostałych gości, ale wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie i mamy nadzieję, że wszystkim spodobała się wystawa i będą razem z nami działać w kierunku szerzenia wiadomości o naszej jubilatce i jej koleżankach a także ogólnie mówiąc o gospodarce morskiej.

Po przemówieniach i wymianie upominków wszyscy przybyli na uroczystość goście poczęstowani zostali urodzinowym tortem ozdobionym figurką latarni morskiej w Świnoujściu i lampką szampana.

Następnie wszyscy zostali zaproszeni do zwiedzenia wystawy, po której oprowadzali jej twórcy: p. Piotr Piwowarczyk Dyrektor Muzeum Fort Gerharda i p. Aleksander Ostasz Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Na zakończenie uroczystości, goście zostali zaproszeni na skromny poczęstunek, w trakcie którego można było posłuchać prelekcji o latarniach morskich i obejrzeć filmy z imprez przeprowadzanych pod latarnią morską w Świnoujściu.

wywiad przeprowadzony przez TV Świnoujście

Jeszcze raz dziękujemy naszym sponsorom:

Oto galeria zdjęć: