Autor: Ziemowit Sokołowski
Dotychczas przedstawione morskie monumenty, miały związek z szeroko pojętymi tradycjami morskimi. Dla odmiany wypada ukazać monument, którego związek z morzem wynika jedynie z jego lokalizacji.
Jest to zbudowana przy przejściu na plażę w Pustkowie (gmina Rewal), kopia krzyża znajdującego się na Giewoncie. Ta replika krzyża oddalona jest od swego oryginału o około 630 km w linii prostej i około 840 km drogami lądowymi. Oryginał 12 m wysokości krzyża, powstał w 1901 r, natomiast jego nadmorska kopia w 2007 r.
Od pewnego czasu, pomiędzy Pustkowem a Zakopanem – odbywają się turystyczne rajdy motocyklowe.
Ustawianie krzyży na wybrzeżach morskich ma odległe w czasie – kolonialne tradycje. Portugalscy, hiszpańscy, angielscy, holenderscy i francuscy odkrywcy nowych ziem – biorąc w posiadanie w imieniu swoich królów nowe obszary, z reguły zaczynali od wznoszenia krzyży. Wyprawy odkrywcze i kolonialne, miały również swój podtekst jako szerzenie wiary chrześcijańskiej wśród pogan. Co z tego wynikło, to już odrębna historia.
Dla osób spragnionych bezpośredniej adoracji tego krzyża lub jego repliki, istnieją 2 możliwości: Primo; wspiąć się na szczyt Giewontu (1894 mnpm) – co jednak wymaga pewnego wysiłku. Secundo; pofatygować się do Pustkowa i zaparkować tam wygodnie na pobliskim parkingu.