Zatoka Pucka

Ziemowit Sokołowski.

Górna stawa nabieżnika Kuźnica.
54°44’6” N 18°34’52” E

Pan Marek Wrodarczyk przesłał nam interesujące zdjęcie wykonane nocą, a dotyczące górnej świetlnej stawy (wieży) nabieżnika prowadzącego z Zatoki Puckiej do portu w Kuźnicy. Jest to najwęższy fragment Półwyspu Helskiego. Tory linii kolejowej zbudowane wzdłuż półwyspu, najbardziej zbliżają się tam do brzegu bałtyckiego.

Zachodnia część akwenu Zatoki Puckiej (Zalew Pucki) odznacza się niewielkimi głębokościami naturalnymi (śr 3,13 m), natomiast podejściowy tor wodny do Kuźnicy oznakowany nabieżnikiem i pławami ma 3,5 m głębokości. Podobne głębokości występują wewnątrz basenu portowego osłoniętego 2 falochronami. Górna stawa widoczna na zdjęciu jest konstrukcją kratownicową. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie tutejszego kościoła. Wzniesienie światła nawigacyjnego wynosi 17,3 m npm. Zasięg to 3 mile morskie (5,5 km).


Druga (niższa) stawa znajduje się bliżej brzegu Zatoki Puckiej. Wzniesienie światła na tej wieży wynosi 14.2 m npm. Jego zasięg jest taki sam jak na stawie wyższej. Obydwie stawy emitują światło stałe – czerwone i wyznaczają kierunek 339°. Modernizacja kuźnickiej infrastruktury portowej przy udziale funduszy europejskich, została zakończona w 2012 r.