Saida Light

Ziemowit Sokołowski.

Pan Marian Falco przesłał nam zdjęcia latarni morskiej znajdującej się w Libanie, u wschodnich krańców Morza Śródziemnego. Usytuowanie tej latarni: 33º34’N, 35º22’E. Ta nieaktywna już latarnia morska została zbudowana prawdopodobnie ok. 1930r. W czasie swej aktywności światło nawigacyjne (1 czerwony błysk/3 sek.) było umieszczone na poziomie 10 m npm. Sama wieża zbudowana na betonowym kwadratowym fundamencie liczy 6 m nad poziom terenu.
Latarnia została zbudowana na południowym brzegu niewielkiej skalistej wysepki Az Zirach, na podejściu do portu Saida (Sydon). Saida była dawnym portem Fenicjan. Fenicjanie byli wybitnymi kupcami i żeglarzami w starożytności. Ich nadmorskie kolonie otaczały wybrzeża Morza Śródziemnego.
Pomalowana w białe i pomarańczowe pasy wieża znajduje się w pobliżu ruin zamku zbudowanego w 1228 r przez krzyżowców. Zamek o nazwie Chateau de la Mer powstał z woli św. Ludwika -króla Francji.
Sama latarnia nie jest udostępniona do zwiedzania. Natomiast wysepkę Az Zirach oraz pobliskie kontynentalne wybrzeże są godne uwagi. Chociażby tylko dla tego, że stanowiły one kolebkę słynnego żeglarskiego ludu w starożytności.
Za nadesłane zdjęcia uprzejmie dziękujemy.