Punta Christo

Ziemowit Sokołowski.

Punta Christo Lighthouse.
Chorwacja -Adriatyk
44°53’N 13°48’E

Zdjęcia tego interesującego morskiego znaku nawigacyjnego, zawdzięczamy p. Jakubowi Rajchowiakowi. Otóż w trakcie rodzinnej wycieczki po pięknej Chorwacji, spotkał taką oto miniaturkę latarni morskiej. Za nadesłane zdjęcia bardzo dziękujemy.
Ten morski znak świetlny, nie znajduje się wprawdzie na liście 46 oficjalnych chorwackich latarń morskich, lecz ze względu na specyficzną sylwetkę i usytuowanie -zasługuje na naszą uwagę.

Jest to murowana wieża o kwadratowym przekroju. Nie posiada laterny. Do środka prowadzą jednoskrzydłowe drzwi. Wnętrze oświetla niewielkie okienko. Konstrukcja o wysokości ok 5 m npt. Posadowiona na betonowym fundamencie, została zbudowana na wysokim -skalistym brzegu. Jej górna część ma barwę czerwoną. Na dachu znajdują się: źródło światła, panel słoneczny zasilający światło nawigacyjne, oraz druciane „odstraszacze ptaków”.
Ten znak nawigacyjny został zbudowany przy wschodnim brzegu Morza Adriatyckiego, na Półwyspie Istria. Jest to na obszarze prowincji zwanej „Żupanią Istryjską”.Półwysep usytuowany jest pomiędzy zatokami: Triesteńską, Kvarner i Rijecką.

Żeglując od tego znaku w kierunku NW, po przebyciu 71,3 mil morskich (132 km) osiągniemy port w Wenecji. Natomiast znacznie bliżej, bo w odległości 2,5 mili morskiej (4,6 km) znajduje się nadmorskie centrum chorwackiego miasta Pula. W niewielkiej odległości w kierunku północnym, jest inny znak nawigacyjny o nazwie Danijel’s Lighthouse. Obydwie latarnie oznakowują SW część wybrzeża Półwyspu Istria.

Pobliską atrakcją turystyczną są pozostałości, nadmorskiego fortu, również o nazwie Punta Christo. Został on zbudowany pod koniec XIX w. za czasów panowania Monarchii Austro- Węgierskiej. Jego zadaniem była obrona morskiego podejścia do portu Pula, będącego główną bazą marynarki wojennej Austro-Węgier. W okresie panowania tej monarchii, nad wschodnimi brzegami Adriatyku, zbudowano łącznie 26 obiektów tego rodzaju.

O innej atrakcji (przynajmniej dla niektórych osób), zawiadamia napis na fundamencie latarni. Informacja o brzmieniu „NUDO PLAŻA” oznajmia co się tam znajduje. Natomiast strzałka pokazuje, w którą stronę należy się udać- aby ten cel osiągnąć. Jest to na pewno oczekiwana wiadomość, dla naturystów płci obojga!

Zatem, niektóre morskie znaki nawigacyjne mogą służyć…nie tylko statkom!