Port Viareggio

Ziemowit Sokołowski.

Port Viareggio
nad nad Morzem Tyrreńskim.
Włochy.

43°52’N 10°14’E

Interesujące zdjecia wejścia do tego portu, zawdzięczamy p. Marianowi Falco, ze Szczecina. Dziękujemy za nie serdecznie.
Morze Tyrreńskkie stanowiące część Morza Śródziemnego, zawarte jest pomiędzy wyspami: Korsyką, Sardynią i Sycylią a Półwyspem Apenińskim. Jego powierzchnia stanowi zaledwie ok 56% powierzchni Bałtyku. Jednak zasolenie wody jest tam blisko 5 krotnie większe, a głębokość max ponad 8 krotnie większa.

Znajdujący się we Toskanii (gmina Lucca) port Viareggio, jest ośrodkiem stoczniowym, rybołówstwa, oraz turystyki morskiej. Nazwa miasta wywodzi się prawdopodobnie od łacińskich wyrazów Via Regis czyli Droga Króla. W tym przypadku dotyczy to średniowiecznego gościńca łączącego nadmorskie obwarowania z miastem Luccą.

Tereny przylegające do Morza Tyrreńskiego od strony Półwyspu Apenińskiego, stanowiły pradawną siedzibę Etrusków, czyli społeczności założycieli państwa Starożytnego Rzymu.
Aktualnie jest to modna miejscowość turystyczna, z długą 10 na km piaszczystą plażą, oraz imponującą mariną mogącą przyjąć, nawet największe jachty żaglowe i motorowe.
Port osłonięty jest długimi falochronami, na których zbudowano świetlne znaki nawigacyjne. Zielone światło wejściowe usytuowane jest na stawie zbudowanej na zachodnim falochronie. Światło czerwone, na falochronie oslaniającym port od strony północno-zachodniej.

Aktywna latarnia morska została zbudowana w 1903r u nasady zachodniego falochronu. Jej położenie geograficzne: 43º51’29”N 10º14’14”E. Jest to żelbetowa cylindryczna wieża bialego koloru. Laterna otoczona jest kolistym balkonem. Wysokość wieży wynosi 32 m npt. Wzniesienie światła 30m mpm. Zasięg białego światła 24 mile morskie (44 km). Światło rezerwowe ma zasięg 18 mil morskich (33 km). Charakterystyka światla 1 błysk/5 sekund. Ten obiekt nawigacyjny zarządzany jest przez Włoską Marynarkę Wojenną.
Światło dzienne oświetla wnętrze wieży poprzez 7 okien umieszczonych w pionie. Wieża nie jest udostępniona do zwiedzania.

Wewnątz portu, już na obszarze mariny, znajduje się nieaktywna obecnie latarnia morska o wysokości wieży 14m npt. Rok budowy nieznany. Wnętrze cylindrycznej wieży oświetlone jest rzędem okrągłych okien. Przylega ona do narożnika okazałego budynku klubu jachtowego (Club Nautico Versilia). Wieża nie jest udostępniona do zwiedzania.

Na zewnątrz falochronu będącego zarazem promenadą spacerową, umieszczona została rzezba ukazująca kobiety i dzieci. Osoby te daremnie oczekują na powrót rybaków z ostatniego połowu.

Natomiast przy głównym kanale portowym, postawiono statuę Matki Boskiej. Sama Jej postać nie wyróżnia się niczym szczególnym. Wiele jest podobnych, w różnych częściach świata. Tym niemniej zaskakującym jest kształt okazałego postumentu, na którym stoi figura. Otóż kojarzy się on z pierwszym członem rakiety kosmicznej. Może jest to nawiązanie do Wniebowzięcia?