Nabieżnik Bykowo

autor: Ziemowit Sokołowski

Znak nawigacyjny zbudowany w 1932 r. Do 1945 r nabieżnik nosił nazwę „Ochsengraben Richtfeuer”. Natomiast opisywana stawa miała nazwę „Ochsengraben Oberfeuer”.

Nabieżnik składa się z 2 staw (wież) różnej wysokości zbudowanych w 1932r. na północno wschodnim brzegu Wyspy Dębina. W bezpośrednim sąsiedztwie tego znaku nawigacyjnego znajdują się Babina i Czepina stanowiące połączenia wodne łączące Jezioro Dąbie z Odrą wchodzącą w skład morskich wód wewnętrznych. Samo Jezioro Dąbie należy do wód śródlądowych. Nabieżnik usytuowany jest pomiędzy 56 a 56,5 km toru wodnego Świnoujście- Szczecin. Wyznacza on kierunek 174º. Na obydwóch stawach znajdują się światła nawigacyjne. Dostęp do staw nabieżnika umożliwiają 2 pomosty cumownicze, wykorzystywane również do krótkotrwałego postoju jachtów i innych niewielkich jednostek pływających. Odległość pomiędzy stawami wynosi ok 520 m. Zasięg świateł wynosi ok 5 mil morskich (9,3km). Zasilanie kablami. W razie zaniku prądu w sieci elektrycznej, zasilanie z akumulatorów ładowanych przez ogniwa solarne.

Stawa górna

Oddalona jest o 595m na wschód od osi toru wodnego Świnoujście- Szczecin. Fundamentem jest cokół betonowy. Centralny, cylindryczny szyb komunikacyjny ma średnicę 1,5m. Otoczony jest 4 ścienną , nitowaną konstrukcją ażurową o wysokości 25m. U szczytu konstrukcji znajduje się 2 poziomowa laterna zwieńczona stożkowym dachem. Laterna posiada 2 galeryjki. Widok stawy przedstawiają poniższe fotografie.

Stawa dolna

Posiada wysokość konstrukcji 13,6m. Analogicznie jak stawa górna posadowiona jest na betonowym cokole (fundamencie). Cylindryczny szyb komunikacyjny ma większą średnicę niż w stawie górnej. Średnica wewnętrzna wynosi bowiem 2,47m. Wewnątrz szybu znajdują się drabiny przedzielone spocznikami. Analogicznie jak w stawie górnej, światło dzienne dociera do wnętrza przez okrągłe okna (bulaje). Laterna również jest 2 poziomowa oraz przykryta stożkowym daszkiem. Stawa dolna nie posiada zewnętrznej konstrukcji ażurowej. Widok tej stawy oraz widok jej otoczenia, przedstawia poniższa galeria zdjęć.