Latarnia w Niechorzu – jak kameleon

 autor: Ziemowit Sokołowski

Latarnia Morska Niechorze wyróżnia się zgrabną sylwetką, dobrze widoczną zarówno od strony morza jak i od strony lądu. Również jej najbliższe otoczenie oraz widok z wieży budzą podziw.

Od sierpnia 2009r wyróżnia ją jeszcze jedna szczególna cecha. Otóż po zapadnięciu zmroku wieża wraz z przyległym budynkiem oraz otaczająca je roślinność zmieniają barwy! Dzieje się tak tylko od strony lądu, aby nie zakłócać działania światła latarni obserwowanego przez nawigatorów żeglujących po przyległym akwenie morskim. Pod tym względem, niechorska latarnia przypomina kameleona. Jednak to zwierzę zmienia barwy wyłącznie po to aby nie odróżniać się od otoczenia. Latarnia, wręcz przeciwnie -płynnie zmienia swoje kolory i staje się przez to jeszcze piękniejsza. Występują kolory; fioletowy, zielony, niebieski, naturalny kolor cegły i jeszcze inne.

Stało się to możliwe po realizacji projektu firmy Philips Lighting Poland, zrealizowanemu dzięki finansowemu zaangażowaniu Gminy Rewal. Zastosowano oświetlenie typu LED, a Latarnia Morska Niechorze jako pierwsza nad Bałtykiem, również po zachodzie słońca -prezentuje swą niewątpliwą urodę. Najlepiej będzie, to osobiście zobaczyć!
Załączona galeria zdjęć prezentuje latarnię w porze dziennej, widok z wieży na najbliższą okolicę, początek iluminacji i bajkową scenerię w czasie jej trwania. Niektóre zdjęcia wykonano podczas deszczu, dlatego ich jakość jest – jaka jest.