Latarnia Timmendorf

Ziemowit Sokołowski

 

   Ta niemiecka latarnia morska, usytuowana w jest w akwenie Bałtyku, w zachodniej części Wyspy Poel w Zatoce Wismarskiej. Jest to obszar należący do Meklemburgii. Wyspa o powierzchni 36 km², zasiedlona jest przez 2,5 tys stałych mieszkańców. Posiada połączenie mostowe ze stałym lądem. Położenie geograficzne latarni 53°59’28”N 11°22’32”E. Znajduje się na podejściu do portu Wismar.
    Latarnia została zbudowana w 1872 r. Miała wówczas wysokość 17 m nad poziom terenu. W 1930 r. wieżę podwyższono o 4 m. Jest to cylindryczna konstrukcja zbudowana z cegły, zwieńczona laterną otoczoną galerią. Do wieży przylega dwu skrzydłowy, dwu kondygnacyjny budynek stacji pilotów. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się niewielki basen portowy. Źródło sektorowego światła umieszczone jest na poziomie 21 m. Zasięgi światła wyrażone w milach morskich są następujące: białe 16 M, czerwone 12 M, zielone 11 M. Czas świecenia / czas zaciemnienia wynosi 3 s / 3 s. 
    Pewnego rodzaju historyczną ciekawostką jest to, że we wczesnym Średniowieczu  (VIII-XIII w), nadbałtyckie obszary aż do wschodniej nasady Półwyspu Jutlandzkiego -zamieszkane były przez ludy słowiańskie. Obecny Wismar, powstał w miejscu wcześniejszej, słowiańskiej osady o nazwie Wyszomierz. Później te ziemie zostały opanowane przez przodków dzisiejszych Duńczyków, Szwedów i Niemców.
    W załączonej galerii zdjęć, uwidocznione jest usytuowanie opisanej latarni z wysokości 1,2 tys km i 20 km wg mapy Google, oraz zestaw fotografii tej latarni przesłany nam przez p. Helge Staack z Hamburga.