Camara de Lobos, Madera

Farol de Cāmara de Lobos.
Portugalia-Wyspa Madera.
32º33′ N 17º0,4’W

W trakcie zwiedzania pięknej Madery, p. Marianna napotkała na interesująco położoną, niewielką latarnię morską. Znajduje się ona w południowej części wyspy, około 8 kilometrów na zachód od miasta Funchal -stolicy Madery. Latarnia usytuowana jest po zachodniej stronie wejścia do niewielkiego portu Camara de Lobos. Załączone mapy, ukazują to położenie.


Wyspa jest odległa o ok 660 km od Afryki (Maroko), oraz ok. 880 km od Europy (Portugalia).


Sama latarnia jest niewielka, nie posiada nawet laterny. Światło nawigacyjne zamocowane jest do krótkiego masztu na płaskim dachu niewielkiego (o 5 m. wysokości) budynku. Szczyt budynku otoczony jest balustradą. Ponieważ budynek zbudowano na wulkanicznym wzgórzu, wzniesienie czerwonego światła nawigacyjnego jest znacznie większe i wynosi 23 m npm. Charakterystyka światła -okres 6 s: świecenie 2 s. przerwa 4 s.
Port w którym cumują i kotwiczą niewielkie statki rybackie oraz turystyczne, jest prawdopodobnie zatoką do której zawinął w 1419 r po raz pierwszy Joāo Zarco- portugalski odkrywca tej wyspy.
Latarnia została aktywowana w 1937 r. Wejście z poziomu ulicy do budynku latarni prowadzi przez zabudowaną bramę (obecnie zamkniętą), oraz zewnętrzne schody zabezpieczone murowanym parapetem. Obecnie wstęp na latarnię nie jest możliwy.
O ile sama latarnia jest raczej skromnym obiektem nawigacyjnym, to jej otoczenie w postaci klifowych brzegów oraz zabudowy portowej i pobliskiego miasta, z pewnością zasługują na uwagę. Ilustracjami powyższego są załączone fotografie, za które Autorce serdecznie dziękujemy.