Morskie Centrum Nauki. Szczecin.

W dniu 27 mają 2023r., na Wyspie Łasztowni, przy Nabrzeżu Starówka -zostało otwarte Morskie Centrum Nauki. Jest to okazały budynek w kształcie kadłuba statku. Budynek ma 120 m długości i 14 m wysokości. Powierzchnia wystawiennicza wynosi ok. 7 tysięcy m².

W środku budynku znajduje się ponadto planetarium. U góry jest obszerny taras widokowy. Ta nowoczesna instytucja ma na celu edukację społeczeństwa w szerokim spektrum nauk ścisłych, humanistycznych oraz kultury. Od otwarcia, liczba zwiedzających wynosiła ok 900 osób dziennie. Spośród licznych interesujących eksponatów związanych z morzem, szczególną uwagę zwraca okrętowy silnik parowy. Z uwagi na duże wymiary i ciężar, został ustawiony na miejscu -zanim jeszcze powstał budynek.

W centrum części ekspozycyjnej znalazło się również miejsce dla latarń morskich zbudowanych na obszarze Województwa Zachodniopomorskiego. Są to Świnoujście, Kikut, Niechorze,Kołobrzeg, Gąski, Darłowo/Darłówek i Jarosławiec. Towarzyszy im latarnia Rozewie I, która w ubiegłym roku obchodziła 200 lecie.

Zdjęcia latarń wraz z ich opisem technicznym oraz trójwymiarowymi miniaturami, umieszczone zostaly w wielokątnym atrium. Przeoczyć ich niesposób, gdyż drogę wskazuje kilkumetrowej wysokości podświetlony model wieży latarni morskiej.
W swym ogólnym zarysie, przypomina bliźniacze wieże latarń istniejące od 1912 r przy bulwarze, na zachodnim brzegu Odry.


Portal MCN zawiera również podcasty. Jako SMLM zostaliśmy również zaproszeni do wzięcia udziału. Dobrze się stało, że nasza działalność jako stowarzyszenia została doceniona, również w Szczecinie.