Pożegnanie Basi Jurewicz

Historię tworzą ludzie! Takim człowiekiem jest bez wątpienia Basia Jurewicz, która przez blisko 40 lat swojego życia była pracownikiem Urzędu Morskiego i Latarni Morskiej w Świnoujściu, członkiem Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich w Szczecinie i symbolem, wizytówką naszej Świnoujskiej Latarni. Praca na latarni była dla niej jak służba, spędziła w niej ponad 60 tysięcy godzin i przywitała swoim uśmiechem blisko 2 000 000 osób! Nasza Basia, członek honorowy od 23.03 po blisko 60 latach pracy zawodowej przeszła na „prawdziwą” emeryturę!

Barbara Jurewicz, która od wielu lat jest żywy symbolem i sercem świnoujskiej latarni morskiej urodziła się w Darłowie. Pierwszą pracę podjęła w wieku 17 lat- w klubie wojskowym, później internacie jednostki Lotnictwa Marynarki Wojennej. Po kilku latach życiowe ścieżki sprowadziły ją do Świnoujścia, gdzie mieszka od ponad 40 lat.

Od początku pobytu na wyspach pracowała w świnoujskim kapitanacie- w Urzędzie Morskim. Gdy udostępniono latarnie morską w Świnoujściu dla ruchu turystycznego poprosiła swoich przełożonych o możliwość zmiany miejsca pracy- większość świnoujskich marynarzy pamięta ją z działu dokumentów morskich, gdzie zajmowała się wydawaniem książeczek żeglarskich i okrętowaniem załóg na statki.

Na latarni morskiej znalazła swoje wymarzone miejsce do pracy i życia, całkowicie oddała się temu wyjątkowemu zabytkowi, angażując się w wiele wyjątkowych wydarzeń, które były organizowane przez nasze Stowarzyszenie.

„Nie ukrywam, że zanim trafiłam tutaj moje życie nie było łatwe. Większość dobrych wspomnień to właśnie te, które są związane z latarnią. Duma z wielkiej flagi, która załopotała na jej szczycie 10 lat temu pierwszy raz – naprawdę większość nas wtedy płakała z dumy i wzruszenia. Radość, gdy wspomnę morskie parady z Neptunem. I niemal 2 miliony zazwyczaj uśmiechniętych gości, którymi przez te wszystkie lata powiedziałam dzień dobry.” – mówi Basia.

Mimo uzyskania wiele lat temu wieku emerytalnego Basia Jurewicz pracowała na latarni do marca 2023 roku. Po blisko 60 latach pracy zawodowej, 40 latach pracy w Urzędzie Morskim i blisko 20 na latarni morskiej w Świnoujściu. Obiecała, że dopóki pozwoli jej zdrowie będzie wspierać Latarnię i pracować społecznie na rzecz swojego ukochanego miasta- Świnoujścia i naszego Stowarzyszenia.

Decyzją Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich w Szczecinie dnia 23 marca 2023 Barbara Jurewicz została uhonorowana tytułem Honorowego Członka Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, a w czasie pożegnania zorganizowanego przez nas, podziękowania za wieloletnią pracę złożyli między innymi Pan Janusz Żmurkiewicz Prezydent Świnoujścia, Pani Barbara Michalska Pierwszy Zastępca Prezydenta, Pani Elżbieta Jabłońska Przewodnicząca Rady Miasta, dowódca 8 FOW i przyjaciele.

Warto dodać, że wzruszającą uroczystość uświetnili swoją obecnością muzycy Orkiestry Wojskowej Marynarki Wojennej z kapelmistrzem Orkiestry reprezentacyjnej Marynarki Wojennej kapitanem Grzegorzem Rudnikiem.

Pięknej emerytury i zdrowia Kochana Basiu!