Relacja z Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich 2022

autorzy: Małgorzata Rajchowiak i Agata Kucharska

Jak co roku w trzecią niedzielę sierpnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. W bieżącym roku święto wypadło 21 sierpnia.

LM Świnoujście
Było zjawiskowo! Ciekawie, tłumnie i momentami bardzo głośno – nawet głośniej niż w porcie, tuż za płotem. Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich w Świnoujściu w tym roku był wyjątkowy pod każdym względem. Nie tylko dlatego, że latarnię odwiedziło w czasie trwania wydarzenia blisko 4000 osób!

W czwartek do odwiedzenia Świnoujścia i latarni zapraszaliśmy w plenerowym, „pod latarnianym” studiu Radia Rzeszów.
Neptun ze swoim dworem w sobotę przyjmował do świty – na ulicach i skwerach Świnoujścia – szczury lądowe. Odbyły się tradycyjne, już jedenaste mistrzostwa w biegu na latarnię morską. Natomiast (po raz pierwszy) tuż po zachodnie słońca, który można było w tym roku podziwiać ze szczytu latarni, wystąpił z gorącym i to dosłownie pokazem Teatr Ognia „Lascar”. Kiełbaski pieczone na ognisku pod latarnią bardzo smakowały naszym Gościom!

W niedzielę było nie mniej atrakcyjnie – wystąpił zespołu Keja, a Tomek i Ania z ONOMATOPEJA – Malinowe Marzenia zabawiali i uczyli przez cały dzień najmniejszych miłośników latarń o morzu i Terminalu LNG. O morską, żeglarską atmosferę pod Królową Jasności dbali piraci z Kołobrzegu, którzy przez całe święto organizowali konkursy z nagrodami. Wielką popularnością cieszył się w również okręt Marynarki Wojennej, który zacumował niedaleko latarni i który można było zwiedzać.

Prawdziwym hitem tegorocznego święta była „Gra Latarniana”- krzyżówkę rozwiązało blisko 600 osób. 38 szczęśliwców wylosowało specjalne nagrody, które ufundowali organizatorzy święta i sponsorzy.

Najważniejsza było oczywiście nasza ukochana latarnia i niesamowite widoki z jej szczytu. Na szczęście dla tych, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w tegorocznym święcie, kolejne będzie już 364 dni!

LM Niechorze

Niemniej atrakcyjnie przebiegało Święto przy latarni morskiej w Niechorzu, które odbyło się w sobotę 20 sierpnia. Wszystko zaczęło się od biegu na latarnię. Ciekawostką może jest, że z okazji X-lecia biegu, został wydłużony dystans. Bieg zaczynał się nie od schodków latarni, tylko od schodków zaczynających się od opaski betonowej, czyli tak jakby z plaży. Puchary i medale ufundowała Gmina Rewal, oraz pracownicy Gminy pomogli w zorganizowaniu tego biegu. Dalej, przybyłych na uroczystości gości zabawiali Ania i Tomek z Agencji Muzycznej ONOMATOPEJA – Malinowe Marzenia.
Pirat Krzysztof poprowadził zabawę w poszukiwanie skarbów pt. „Piracka Przygoda – Poszukiwanie Skarbów”. Zabawa cieszyła się zainteresowaniem i wielu uczestników wzięło w niej udział. Można było się posilić przy grillu, a na latarnię można było wejść aż do godziny duchów, czyli do godziny 24-ej.

Warto przypomnieć, że wszystkie imprezy i wydarzenia, które odbywają się w ramach święta latarń morskich były bezpłatne. Także wstęp na wieżę latarni w Świnoujściu i Niechorzu.
Dziękujemy za pomoc i wsparcie naszych działań naszym głównym sponsorom i współorganizatorom:

Gmina Rewal

Sołtys i Rada Sołecka w Niechorzu.