Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich 2020 – relacja

autor: Małgorzata Rajchowiak

Jak co roku w trzecią niedzielę sierpnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. W bieżącym roku święto wypadło 16 sierpnia.

W Niechorzu świętowaliśmy w przeddzień naszego święta, tzn. w sobotę 15 sierpnia. Uroczystości rozpoczął organizowany już po raz ósmy tzw. „Bieg latarnika”, tzn. bieg na czas, na szczyt latarni. Bieg rozpoczął się o godzinie 10-ej i startowało w nim 6 pań i 7 panów. W tym roku zostały pobity rekord w konkurencji panów przez tego samego uczestnika, który startował w ubiegłym roku. Oto zwycięzcy: Katarzyna Wróbel z Łodzi z czasem 00:54:22 i Adrian Bednarski z Wrocławia z czasem 00:33,05. Jak zwykle w biegu uczestniczył Piotr Sitek z Gorzowa Wlkp., który nie opuścił dotychczas żadnej edycji biegu i uplasował się w tym roku na trzecim miejscu.
Po zakończeniu biegu, o godz. 12:00 zostały wręczone, zdobywcom pierwszych trzech miejsc w obu konkurencjach, puchary i pamiątki, ufundowane przez Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich i Urząd Marszałkowski w Szczecinie, a wszyscy uczestnicy startujący w biegu otrzymali medale pamiątkowe. W tym miejscu dziękujemy Gminie Rewal za ufundowanie pucharów i medali oraz za przeprowadzenie tego biegu. Po zakończeniu ważnego punktu obchodów „naszego” Święta, od godziny 12:00 do 16:00 wszyscy przybyli goście mogli wziąć udział w animacjach i konkursach dla dzieci i dorosłych, które prowadziła Agencja Muzyczna „Onomatopeja”. Zwycięzcy w przeróżnych konkursach i zabawach otrzymywali pamiątkowe nagrody rzeczowe. Od godziny 16-ej można było posłuchać muzyki puszczanej z głośnika, potańczyć i skorzystać z przysmaków serwowanych z grilla. Przez cały dzień, tzn. od godz. 12-ej aż do północy można było bezpłatnie wejść na wieżę latarni morskiej.

Film udostępniony jest przez Agencję Muzyczną „ONOMATOPEJA”

W Świnoujściu natomiast, w sobotę 15 sierpnia, po ulicach miasta Świnoujścia i później po dzielnicy Warszów przejechał orszak Neptuna razem z Piracką Przygodą, ogłaszając rozpoczęcie „Święta Latarń Morskich”.

W niedzielę 16 sierpnia, o godzinie 12:00 Neptun wraz ze swoim orszakiem przybył przed latarnię morską i rozpoczął obchody „Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich”. Król Mórz poprowadził chrzest morski przybyłych pod latarnię dzieci, które chciały w ten sposób uczcić swój pierwszy przyjazd do latarni. Następnie wystąpił zespół „Keja” śpiewający szanty i inne piosenki żeglarskie. Przybyli goście mogli również spróbować połączyć się z inną latarnią razem z krótkofalowcami z Myśliborskiego Klubu Łączności Polskiego Związku Krótkofalowców. Członkowie tego klubu, w trakcie naszych uroczystości, prowadzili łączność z krótkofalowcami prawie całego świata.
O godzinie 16-ej rozpoczął się „Bieg na latarnię”, przeprowadzony jak zwykle przez Klub Biegacza Jogging ze Świnoujścia wsparty przez obsługę armaty z Fortu Gerharda. W biegu wzięło udział 38 osób. Oto zwycięzcy: w grupie panów najszybciej na górny taras latarni wbiegł, pokonując 311 schodów najwyższej nad Bałtykiem latarni, Adrian Bednarski z Wrocławia – w czasie 1 minuty 1 sekundy i 25 setnych, wyrównując swój rekord sprzed dwóch lat. W tym roku zwyciężył po raz trzeci z kolei, obiecując, że w przyszłym roku, w jubileuszowym X biegu postara się uzyskać czas poniżej minuty. Na drugiej pozycji uplasował się (również po raz trzeci z rzędu) Piotr Lewicki ze Szczecina, a za nim Radosław Więzik z Bielska-Białej. Wśród pań najszybszą okazała się Agata Kulicka ze Skierniewic, przed Anną Jamioł z Bielska-Białej i Małgorzatą Schulz ze Świnoujścia. Najmłodszym uczestnikiem był sześcioletni Jakub Schulz, a najstarszym 70-letni Kazimierz Wasilewicz. O godzinie 18-ej, można było upiec sobie kiełbaskę przy ognisku i spotkać się ze znajomymi, którzy co roku przyjeżdżają do nas, aby świętować razem z nami, a o godzinie 22:00 można było spotkać się z duchem Latarnika Sharki. Oczywiście podczas całego święta wejście na latarnię morską tego dnia było bezpłatne.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie naszych działań naszym głównym sponsorom i współorganizatorom:


Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Fort Gerharda

Urząd Miasta Świnoujścia

Klub Biegacza Jogging

Gmina Rewal oraz Sołtys i Rada Sołecka w Niechorzu.