Relacja z Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich

Jak co roku w trzecią niedzielę sierpnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. W bieżącym roku święto wypadło 19 sierpnia.

W Niechorzu świętowaliśmy w wigilię naszego święta, tzn. w sobotę 18 sierpnia. Uroczystości rozpoczął organizowany już po raz szósty tzw. „Bieg latarnika”, tzn. bieg na czas, na szczyt latarni. Bieg rozpoczął się o godzinie 10-ej i startowało w nim 12 pań i 29 panów. W tym roku zostały pobite dotychczasowe rekordy, w obydwóch konkurencjach. Bieg w konkurencji damskiej wygrała Pani Klaudia Sachmerda z Krakowa z czasem 48,60 sek., a w konkurencji męskiej Pan Adrian Bednarski, również z Krakowa, z czasem 35,93 sek. Po zakończeniu biegu, o godz. 12:00 zostały wręczone, zdobywcom pierwszych trzech miejsc w obu konkurencjach, puchary i pamiątki, ufundowane przez Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich i Urząd Marszałkowski w Szczecinie, a wszyscy uczestnicy startujący w biegu otrzymali medale pamiątkowe. W tym miejscu dziękujemy Gminie Rewal za ufundowanie pucharów i medali oraz za przeprowadzenie tego biegu. Po zakończeniu ważnego punktu obchodów „naszego” Święta, od godziny 12:00 do 16:00 wszyscy przybyli goście mogli wziąć udział w animacjach i konkursach dla dzieci i dorosłych, które prowadzili „Kropka i Czaruś”. Zwycięzcy w przeróżnych konkursach i zabawach otrzymywali pamiątkowe nagrody rzeczowe. Od godziny 16-ej do 20-ej można było potańczyć przy piosenkach śpiewanych przez znany już w Niechorzu i lubiany zespół „Loversi”. Od godziny 20-ej do 22-ej bawiono się dalej przy muzyce dyskotekowej, puszczanej przez DJ-a, którego występ ufundowała nam również gmina Rewal. Przez cały dzień, tzn. od godz. 12-ej aż do północy można było bezpłatnie wejść na wieżę latarni morskiej, a przed wejściem na latarnię, ewentualnie po zejściu, posilić się kiełbaską lub karkówką z grilla. Motylarnia, jak co roku malowała milusińskim buźki kolorowymi farbkami, a Stowarzyszenie Ochrony i Rozwoju Wybrzeża Rewalskiego zachęcało do poznawania regionu i informowało o atrakcjach ziemi rewalskiej.

 

https://youtu.be/gH_v6bgtfSU

W Świnoujściu natomiast, jak co roku w sobotę 18 sierpnia, po ulicach miasta Świnoujścia i później po dzielnicy Warszów przejechał orszak Neptuna razem z Piracką Przygodą, ogłaszając rozpoczęcie „Święta Latarń Morskich”.

W niedzielę 19 sierpnia, o godzinie 12:00 Neptun wraz ze swoim orszakiem przybył przed latarnię morską i rozpoczął obchody „Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich”. Odbył się chrzest morski przybyłych pod latarnię dzieci, które chciały w ten sposób uczcić swój pierwszy przyjazd do latarni. Można było wziąć udział w wielu konkursach i zabawach organizowanych przez „Piracką Przygodę” oraz spróbować połączyć się z inną latarnią razem z krótkofalowcami z Myśliborskiego Klubu Łączności Polskiego Związku Krótkofalowców. W trakcie naszych uroczystości członkowie tego klubu przeprowadzili ponad 200 łączności prawie ze wszystkimi krajami Europy oraz innymi krajami z krótkofalowcami całego świata..

Po raz pierwszy w tym roku, nasze działania wsparli wolontariusze ze Stargardu, którzy przeprowadzali wśród przybyłych gości quiz, opracowany przez nich samych, w którym biorący udział uczestnicy mogli sprawdzić swoje wiadomości dotyczące wiadomości o morzu i latarniach morskich. Każdy uczestnik quizu otrzymywał pamiątkową nagrodę. Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich i Urząd Marszałkowski w Szczecinie.

Od godziny 14-ej do 16-ej, przybyłych pod tutejszą latarnię gości, zabawiał zespół „Sztorm” śpiewając i grając szanty i inne piosenki żeglarskie. O godzinie 16-ej rozpoczął się „Bieg na latarnię”, przeprowadzony jak zwykle przez Klub Biegacza Jogging ze Świnoujścia wsparty przez obsługę armaty z Fortu Gerharda. Bieg zwyciężyli zwyciężyli: w grupie panów – Adrian Bednarski z Wrocławia z czasem 1 minuta 1,38 sekundy, bijąc rekord sprzed dwóch lat. Wśród pań wygrała Marta Jastrzębska – Majak z Warszawy – 1min. 58,24 sek. W grupie najmłodszych zwyciężył Mateusz Brycki z Legionowa (11 lat) z czasem 2 minuty i 56,62 sek. Nie możemy tutaj wspomnieć najmłodszego uczestnika biegu, którym był Adrian Sielawa z Londynu (5 lat), który wbiegł na latarnię w czasie 3 minut i 42,55 sek. W godzinach 20:00 do 21:30 można było z wieży latarni podziwiać zachód słońca, a o godzinie 22:00 spotkać się z duchem Latarnika Sharki. Można też było upiec sobie kiełbaskę przy ognisku i spotkać się ze znajomymi, którzy co roku przyjeżdżają do nas, aby świętować razem z nami. Oczywiście podczas całego święta wejście latarnię morską tego dnia było bezpłatne.

 

MECENASEM   LATARNI   MORSKIEJ   W   ŚWINOUJŚCIU   JEST                                                         GAZ  SYSTEM  S.A.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie naszych działań naszym głównym sponsorom i współorganizatorom:

Operator Gazociągów Przesyłowych

GAZ SYSTEM S.A.

Urząd Marszałkowski

Województwa Zachodniopomorskiego

Fort Gerharda

Urząd Miasta Świnoujścia

Klub Biegacza Jogging

Gmina Rewal oraz Sołtys i Rada Sołecka w Niechorzu.