150-lecie latarni morskiej w Niechorzu

150-lecie latarni morskiej w Niechorzu – wspomnienie

    10 grudnia 2016 roku, nasze Stowarzyszenie zorganizowało uroczyste obchody jubileuszowej, 150 -tej rocznicy rozpoczęcia pracy latarni morskiej w Niechorzu. Po trzech latach budowy, 1-go grudnia 1866 roku zaświeciła ona światłem przerywanym i – z krótką przerwą – do dzisiaj wskazuje wszystkim żeglującym po wodach południowego Bałtyku prawidłowy kurs.

Ta krótka przerwa w jej pracy spowodowana była zniszczeniami wojennymi, kiedy to w 1945 r. pocisk artyleryjski zniszczył całkowicie laternę, w której mieściła się optyka i aparatura pozwalająca na świecenie latarni. Po wyzwoleniu latarnicy natknęli się w budynku na 8 min, które założyli wycofujący się Niemcy i które na szczęście nie zdążyły dokonać dzieła zniszczenia. W 1948 r. latarnia została całkowicie odbudowana według dawnej dokumentacji i pierwszy raz po odbudowie, światło rozbłysło 18 XII 1948 r. o godz. 15.30. Więcej o latarni można dowiedzieć się na naszej stronie, w zakładkach poświęconych opisom i historii poszczególnych latarń morskich.

W tak uroczystym dniu, przy fajerwerkach, odsłonięta została tablica pamiątkowa, ufundowana przez Urząd Morski w Szczecinie i Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich. Następnie goście zostali poczęstowani urodzinowym tortem i otrzymali medale pamiątkowe. Wszyscy przybyli na tę uroczystość, oprócz tortu mogli poczęstować się karkówką i kiełbaskami z grilla słuchając zespołu „Loversi”. Pomimo pochmurnej i wietrznej aury nastroje przybyłych były doskonałe i uroczystość przeciągnęła się aż do zmroku.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z uroczystości oraz listę latarników pracujących na tutejszej latarni, która również była odczytana przed odsłonięciem tablicy pamiątkowej.