Ekwador

Ziemowit Sokołowski

Latarnie morskie w Ekwadorze.

Obecne obszary Republiki Ekwadoru (Republica del Ecuador), znajdują się w miejscu jednej z licznych kolonii hiszpańskich powstałych w Ameryce. Od 1822 r Ekwador istnieje jako odrębne państwo w kontynentalnej części Środkowej Ameryki. Archipelag Galapagos (Wyspy Żółwie) został przyłączony do Ekwadoru w 1832 r. Główne wyspy archipelagu znajdują się na Pacyfiku w odległościach 920-1200 km od kontynentalnej części kraju.

Hiszpańskie słowo „ecuador”, oznacza równik, który na długości ok 505 km przebiega przez teren tego państwa. Około 85% terytorium kontynentalnej części Ekwadoru, aż do granicy z Brazylią, znajduje się na południe od równika. Pozostałe 15% do granicy z Kolumbią, usytuowane są po jego północnej stronie. Całe państwo mieści się pomiędzy 1°18’N, a 5°08’S.
Wydawać by się mogło, że powinien panować tam nieznośny upał. Tym niemniej, gorący klimat równikowy, skutecznie łagodzony jest przez oceaniczny, zimny Prąd Peruwiański. Nadto, średnie wzniesienie terenu kontynentalnego jest dosyć znaczne. Skutkiem tego w największym mieście Ekwadoru-Guayaquil średnia temperatura roczna wynosi „tylko” ok 26°C (od 24°C do 27°C). Guayaquil jest największym z portów morskich Ekwadoru. Natomiast średnie temperatury kontynentalne utrzymują się na prawie jednakowym poziomie- przez cały rok. Znacznie niższe temperatury panują w położonej w odległości 40 km na południe od równika, na wysokości 2700-2850 m npm stolicy Quito. Śr temperatura roczna wynosi 14°C. Natomiast średnie temperatury w południe i w nocy odpowiednio 18,7° i 9,3°C.
Wybrzeże oceaniczne Ekwadoru jest w większości wyrównane. Jego długość podstawowa (bez małych zatok, wysp i przylądków) wynosi ok 850 km. O należyte oznakowanie nawigacyjne, zadbali początkowo sami kolonizatorzy. Później byli to pracownicy państwowej administracji morskiej. W pierwszym rzędzie, zbudowano tam latarnie morskie.

 

Niestety, informacje co do ich parametrów technicznych, oraz innych, istotnych danych, są obecnie-raczej skromne. Aktualnie, tylko na tym możemy obecnie polegać. W języku hiszpańskim na obszarze Ekwadoru, morskie światła nawigacyjne bez względu na ich wysokość, rodzaj lub zasięg, określane są słowem „faro”.
Poza głównym portem Guayaquil, istotne znaczenie mają również porty: Esmeraldas (na pólnocy), Manta (w centrum) i Puerto Bolivar (na południu). Podejścia do tych portów oznakowane są m. in. przez nabieżniki (światła prowadzące), zaliczane tutaj także do latarń morskich. Morskie znaki nawigacyjne administrowane są przez Marynarkę Wojenną Ekwadoru (Armada del Ecuador).
Wzdłuż kontynentalnego wybrzeża i na przybrzeżnych wyspach, czynne są 42 świetlne znaki nawigacyjne. Data ich budowy jest w większości nie znana. Odnotowano jednak nieliczne obiekty z lat 60 i 70 ubiegłego wieku, oraz latarnie zbudowane z początkiem bieżącego wieku. Wzniesienie świateł jest bardzo zróżnicowane od 9 do 200 m. npm. Wieże latarń zbudowane są z betonu, lub w postaci metalowych konstrukcji ażurowych. Największe wzniesienie światła ma Punta Coquitos -200 m. Po hiszpańsku oznacza to kokieterię, lub inaczej…miejsce pokus. Jest to okrągła w przekroju, betonowa wieża. Zbudowana została na wzniesieniu w południowo zachodniej części miejscowości Esmeraldas. Ta ostatnia nazwa odnosi się do szlachetnych minerałów o barwie zielonej, są to szmaragdy.
Archipelag Galapagos składa się z 19 wysp pochodzenia wulkanicznego. Ich łączna powierzchnia wynosi 8 tys km². Archipelag został odkryty przez hiszpańskich żeglarzy w 1535 r. Od 1892 r, z okazji 400 lecia odkrycia Ameryki przez Kolumba, nosi drugą oficjalną nazwę jako Archipièlago de Colòn. Ta nazwa jest raczej mało znana, poza granicami kraju.

Na wyspie San Cristobal znajdują się 3 latarnie morskie. Ich nazwy: Patricio Hill, Playa Man i Punta Lido. Data budowy nieznana. Wzniesienie świateł 8, 13 i 90 m. Na wyspie Espanola znajduje się 1 latarnia. Jej nazwa to Punta Suarez. Data budowy nieznana. Wzniesienie światła 11 m. Wieża metalowa. Na wyspach Baltra i Santa Cruz 4 latarnie o nazwach: Aeolian, Puerto Ayora (Bahia Academy) i Water Tower), Punta Estada.

Wzniesienia świateł odpowiednio: 27, 23, 49, i 14 m. Bahia Academy została zbudowana w 2010 r. Aktywacja pozostałych, nieznana. Na wyspie Santiago 1 latarnia; Isla Santiago Lighthouse. Data budowy nieznana. Wzniesienie światła 16 m. Wyspa Floreana. Znajdują się tam 2 larnie o nieznanych datach budowy. Puerto Velasco Ibarra (2) jest ażurową wieżą metalową. Wzniesienie światła 20 m. Puerto Velasco Ibarra (3) jest okrągłą betonową wieżą. Wzniesienie światła 10 m. Na największej wyspie archipelagu o nazwie Isabela w 2010 r zbudowano latarnię Puerto General Villamil. Jest to trójkątna w przekroju ażurowa wieża. Wzniesienie światła 23 m.

 

Oprócz opisanych latarń istnieją dodatkowo 2 obiekty, nie będące wprawdzie znakami nawigacyjnymi, lecz ściśle są związane z latarniami morskimi. Jest to Cerro Santa Ana w portowym mieście Guayaquil, będąca piękną latarnią zbudowaną na wysokim wzgórzu -specjalnie dla turystów. Nadto w Ballenita k/Salinas. w dawnym kościele utworzono muzeum nautyczne.