Wschód Księżyca nad Pacyfikiem i latarnia morska.
Cape Byron Lighthouse.
Australia.
28º38’19”S 153º38’11”E
Pan Apoloniusz Łysejko, znany i ceniony Kolekcjoner Latarń Morskich, przesłał nam interesujący film. Ukazany jet tam wschód Księżyca, stanowiący wspaniałe tło dla latarni morskiej, usytuowanej na wschodnim krańcu kontynentalnej części Australii. Ten wschód Księżyca miał miejsce 4. listopada 2020r. Uprzejmie dziękujemy, za możliwość podziwiania tego widoku. Zapraszam do obejrzenia, a jest co oglądać!.
Nazwa przylądka i znajdującej się na nim latarni morskiej pochodzi od nazwiska Wiceadmirała Johna Byrona, bliskiego współpracownika Jamesa Cooka, słynnego odkrywcy i znakomitego kartografa. Jest jedną z najpopularniejszych, australijskich latarń morskich. Rocznie odwiedza ją około 0,5 mln. osób. W budynku latarni mieści się Muzeum Morskie oraz ośrodek badań wielorybów. Północny odcinek wybrzeża Nowej Południowej Walii wraz z przyległym obszarem stanowi park narodowy, a sama latarnia została wpisana na listę obiektów dziedzictwa narodowego. Latarnia wraz z przyległym terenem udostępnione są do zwiedzania.
A teraz trochę informacji na temat samej latarni morskiej, znanej również pod nazwą Byron Bay Lighthouse. Zaprojektowana przez architekta Charlesa Hardinga latarnia, została zbudowana na wysokim klifie w latach 1899-1901. Jej styl określa się jako „kolonialny”. Materiałem budowlanym są bloki betonowe.
Cylindryczna wieża z balkonem i laterną wznosi się na 23 m npt. Intensywność światła jest największą z wszystkich latarń australijskich i wynosi 2,2 mln kandeli. Białe światło błyskowe (1 błysk/15s) wzniesione jest na 118 m npm. Posiada zasięg 27 Mm (50 km). Natomiast czerwone światło stałe, oznakowujące pobliskie rafy, wzniesione jest na 111 m npm przy zasięgu 8 Mm (15 km). Wieżę otacza 1 kondygnacyjny budynek latarników.
Z uwagi na zbliżający się koniec roku, korzystam z okazji aby wszystkim Miłośnikom latarń, i związanych z nimi tradycji morskich -życzyć zdrowia, pogody ducha oraz pięknych wycieczek, w niedalekiej przyszłości.
Ziemowit Sokołowski.