Phare de La Jument
NW Bretania
48º25’N 5º7’59”W
Francja.
Pan Georg E. Kaczmarek z Erlangen w Bawarii, przesłał nam interesujące zdjęcie francuskiej latarni morskiej, atakowanej przez monstrualną atlantycką falę. Za nadesłane zdjęcie uprzejmie dziękujemy.
Autorem tego zdjęcia jest francuski fotografik Jean Guichard, który z pokładu śmigłowca uwiecznił ten moment w grudniu 1989r. Na zbliżeniu, widać stojącą przy wejściu do latarni sylwetkę latarnika Theodore Malgorn’a, który dzięki nieprawdopodobnemu szczęściu -uniknął śmierci.
Fala nadeszła od strony przeciwnej, a wieża latarni osłoniła latarnika. W rezultacie, zarówno latarnik jak i sama latarnia przetrwali tą opresję.
Latarnik następująco skomentował to wydarzenie: „gdybym był nieco dalej od drzwi, nie wróciłbym do wieży. I byłbym martwy. Nie można bawić się morzem”. No cóż…nic dodać, nic ująć.
Ta latarnia morska jest nadal aktywna. Została zbudowana w latach 1904-1911. Posadowiona została na dnie morskim ok 300m od brzegu wyspy Ushant. Pobliski akwen zwany Morzem Celtyckim nawiedzają ekstremalne sztormowe fale o wysokości 20 -30m.
Na zdj 2 widać La Jument w czasie „spokojnego morza”.Latarnia oznakowuje najbardziej NW punkt Francji metropolitalnej.
Posadowiona na betonowym fundamencie, kamienna 8 kontna wieża, ma wysokość 48m. Wzniesienie czerwonego błyskowego światła wynosi 36 mnpm. Charakterystyka światła: 3 błyski/15 sekund. Latarnia została zautomatyzowana w 1991r. Bardzo zdumiewającą jest nazwa samej latarni. Otóż La Jument w jęz. francuskim oznacza…klacz.
Wypada dodać, że zdjęcie latarni morskiej ogarniętej gigantyczną falą, uzyskało 2 miejsce World Press Photo Award w 1991r.