Ziemowit Sokołowski.
56°02’19”N 12°37’10”E
„Zamek księcia Hamleta”
Pan Jakub Rajchowiak, przysłał nam serię interesujących zdjęć latarni morskiej znajdującej się na jednej z wież pięknego renesansowego zamku Kronborg w Danii. Jest to obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Za nadesłane zdjęcia, uprzejmie dziękujemy. A teraz trochę faktów na ten temat.
Laterna wieńczy północno -wschodnią wieżę zwaną „wieżą królowej”. Nazwa zamku kojarzy się nam ze słynnym dramatem Williama Szekspira pt. Hamlet. W tym dramacie zamek nosił angielską nazwę Elsinore (pol.Elsynor). Tam też właśnie, odbywają się corocznie festiwale szekspirowskie. Nazwa wywodzi się od miasta Helsingør.
Zamek o pierwotnej nazwie Krogen, został zbudowany w 1585 r. na rozkaz króla Frederica II, w najwęższym miejscu Cieśniny Sund. Jest zlokalizowany na północnym cyplu Półwyspu Ǿresund. W odległości niespełna 4 km znajduje się brzeg Szwecji. Wypada jednak dodać, że aż do 1658 r. należąca obecnie do Szwecji prowincja Skania (Skåne), była we władaniu królów Danii. Przeciwnego brzegu cieśniny strzegła twierdza Helsinborg. Wówczas Cieśnina Sund stanowiła odpowiednik „morskich wód wewnętrznych Królestwa Danii”.
Umożliwiło to skuteczne pobieranie opłat od statków obcych bander, zmierzających z Morza Północnego na Bałtyk i odwrotnie. Cła Sundzkie pobierane w latach 1429-1857, były ważnym źródłem dochodów duńskiego skarbca królewskiego. Wprowadził je urodzony w Darłowie- późniejszy elekcyjny król Danii, Szwecji i Norwegii -książę Eryk Pomorski. Więcej informacji na temat tego wybitnego władcy, można znaleźć m in. w zakładce „morskie monumenty”.
Zamek, będący początkowo cytadelą uzbrojoną w baterię armat skierowanych na cieśninę, przechodził zmienne koleje losu. W latach 1629-1639 miał miejsce wielki pożar i odbudowa zamku. Od 1739 r znajdowało się tam więzienie. W latach 1785-1922 była to twierdza obronna i koszary. W XVIII w powstał tam ogród i symboliczny grobowiec Hamleta. Aktualnie mieści się tam Muzeum Morskie. Zamek uświetnia monument bohatera duńskich postaci historycznych; hrabiego „Holger’a Danske”, żyjącego w IX w. Ten rycerz zaklęty w skale, dzierży miecz. Obudzi się gdy przyjdzie potrzeba walczyć w obronie Danii.
Początkowo (rok 1772) światło nawigacyjne ulokowane było w oknie wieży zamkowej. Były to lampy oliwne, wspomagane reflektorami z brązu. Zasięg tego światła był niezadowalający, zwłaszcza przy mało przejrzystym powietrzu. Wzbudziło to protesty kapitanów statków zmuszanych do „opłaty za światło”, którego częstokroć nie mogli dostrzec. W rezultacie światło wyłączono. Pierwszą laternę na wieży zbudowano w 1800 r. Obecny kształt laterny został osiągnięty w 1878 r. Ewidentną poprawę widzialności światła nawigacyjnego uzyskano również w 1878 r, po zainstalowaniu pierwszej w Danii soczewki Fresnela.
W 1925 r miała miejsce elektryfikacja światła nawigacyjnego. Wzniesienie ogniskowej światła sektorowego wynosi 34 m. npm. Światło emituje barwy: białe, czerwone i zielone. Wieża ma 2 galerie. Sumaryczny sektor światła nawigacyjnego pokrywa się z linią brzegową.
Piękne obrazy zamku wraz z latarnią, ukazują poniższe fotografie.