Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)
Środa, 07 Wrzesień 2016 00:00

 Małgorzata Rajchowiak

Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich

    Jak co roku w trzecią niedzielę sierpnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. W tym roku święto wypadło 21 sierpnia. Na obu latarniach, na których nasze Stowarzyszenie organizuje ruch turystyczny, tzn. w Świnoujściu i Niechorzu obchody zaczęły się już w sobotę 20-go sierpnia. W Świnoujściu po ulicach miasta Świnoujścia i później po dzielnicy Warszów przejechał orszak Neptuna razem z Piracką Przygodą, ogłaszając rozpoczęcie „Święta Latarń Morskich”. W Niechorzu, w sobotę, od godz. 20:00 do 24:00 można było bezpłatnie wejść na szczyt latarni morskiej, co w warunkach nocnych odbywa się tylko w takie święto. Dodatkowo zwiedzanie latarni uatrakcyjnili artyści „Fire Show”, tańczący z ogniami w takt muzyki etnicznej, którzy wystąpili przed latarnią o godzinie 23:45.
    W niedzielę 21 sierpnia, w Niechorzu, uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:00 przed latarnią morską. Od godziny 10:15 przyjmowano zapisy chętnych do wzięcia udziału w „Biegu latarnika”, tzn. biegu na czas na wieżę latarni morskiej. W tym też czasie przed latarnią,wszyscy przybyli goście mogli wziąć udział w animacjach i konkursach dla dzieci i dorosłych, które prowadziła grupa „Malinowe Marzenia” (agencja muzyczna „Onomatopeja”) razem z pracownikami Referatu Turystyki Gminy Rewal. O godz. 12:00 rozpoczął się „Bieg latarnika”, w którym zwyciężyli: wśród pań: Agata Ziółek z Jedlanki z czasem 56:77 sek., a wśród panów: Jan Huk ze Stargardu z czasem 38:82 sek. Po biegu, do czasu występu zespołu „Loversi” o godz. 16-ej, wszyscy chętni mogli dalej uczestniczyć w konkursach rodzinnych,  loterii fantowej, skosztować pysznego jedzenia ze stoisk gastronomicznych. Na zakończenie uroczystości, zespół „Loversi” rozbawił i zachęcił do tańca uczestników naszego święta.
    W Świnoujściu, w niedzielę, o godzinie 11:30 Neptun wraz ze swoim orszakiem przybył przed latarnię morską i rozpoczął obchody „Święta Latarń Morskich”. Odbył się chrzest morski przybyłych uczestników kolonii, można było podziwiać występy klowna Tomiego i Damiana, pomalować buźki i wziąć udział w wielu konkursach i zabawach organizowanych przez „Piracką Przygodę”. O godzinie 14-ej wystąpił zespół szantowy „Majtki Bosmana” a o godzinie 16-ej rozpoczął się „Bieg na latarnię”, w którym zwyciężyli: Tomasz Fellenberg z Poznania w czasie 1 minuta 23 sekundy, a wśród pań: Ewa Senkowska z Międzyzdrojów – 1min. 53 sek. W godzinach 20:00 do 21:30 można było z wieży latarni podziwiać zachód słońca, co zdarza się tutaj raz w roku a o godzinie 22:00 spotkać się z duchem Latarnika Sharki.
Cały dzień przy nabrzeżu GPK Warszów można było w godzinach 11:00 do 17:00 zwiedzić okręt marynarki wojennej 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Oczywiście podczas całego święta wejście na obydwie latarnie morskie było bezpłatne.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie naszych działań naszym głównym sponsorom i współorganizatorom:
 
Operator Gazociągów Przemysłowych
GAZ SYSTEM S.A.

Urząd Marszałkowski
Województwa Zachodniopomorskiego

Urząd Miasta Świnoujście

Urząd Miasta i Gminy Rewal

Fort Gerharda

8 Flotylla Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej

Klub Biegacza Jogging

 
oraz Sołtys iRada Sołecka w Niechorzu

 

GALERIE:

W NIECHORZU :

 W ŚWINOUJŚCIU :