Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)
Czwartek, 17 Grudzień 2015 00:00

 Ziemowit Sokołowski
zdjęcia: Małgorzata Rajchowiak

   Zachodniopomorskie tradycje morskie

    W dniu 17 grudnia 2015 r. miała miejsce skromna uroczystość dotycząca odsłonięcia XIX w. tablic, upamiętniających budowę świnoujskich falochronów. Po ich odnalezieniu i odpowiedniej konserwacji, zostały wbudowane w parapet ochronny Falochronu Centralnego (wcześniejsza nazwa Falochron Wschodni) o długości ok. 1300 m. 

    Falochron centralny, jest to jedna z najbardziej okazałych tego typu budowli hydrotechnicznych na świecie. Treść pierwszej, metalowej tablicy dotyczy wizyty króla Prus Fryderyka Wilhelma III w Świnoujściu w 1820 r, w czasie budowy falochronów. Zakończenie ich budowy nastąpiło w 1829 r. Temu wydarzeniu poświęcona jest druga, kamienna tablica. Od tej pory Świnoujście stało się ważnym portem morskim. Oto tłumaczenie tekstu umieszczonego na tej tablicy: „W czasie panowania Fryderyka Wilhelma III rozpoczęta została ta budowa pod kierownictwem tajnego radcy generalnego Scabellego w maju 1818 r. przy poziomie wody 7 stóp na farwaterze i zakończona w październiku 1829 przy poziomie wody 18 stóp na farwaterze”. Od tego czasu, bardzo wiele zmieniło się w Świnoujściu, zwłaszcza po II Wojnie Światowej. Będąc dumnymi z własnych dokonań, nie powinniśmy zapominać o działaniach poprzednich pokoleń. Zwłaszcza tych, które przyczyniły się do rozwoju portu.

    Odsłonięcia obydwóch tablic dokonał Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, p. Andrzej Borowiec. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta w Świnoujściu, Klubu Przewodników Kraina 44 Wysp, Szczecińskiego Stowarzyszenia Poszukiwawczego oraz Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich.