Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)
Niedziela, 13 Grudzień 2015 00:00

 Ziemowit Sokołowski

   Skwer kapitanów

    Zgodnie z decyzją radnych miasta Szczecina (maj 2015 r.) , tern przylegający od południowej strony do „Starej Rzeźni” otrzymał nazwę Skweru Kapitanów. W dniu 8 grudnia br, miała miejsce uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy dotyczącej tego wydarzenia. W uroczystości uczestniczyli członkowie szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej. 

    Jest to nawiązanie do wielowiekowej tradycji, zgodnie z którą, kapitanowie statków i okrętów uznawani byli jako „Pierwsi po Bogu”. Odrestaurowany budynek „Starej Rzeźni”, usytuowany przy nabrzeżu Starówka, jest zarazem Centrum Kultury Euroregionu. Między innymi funkcjami obiektu, mieści się tu również „Mesa Kapitańska”. W bezpośrednim sąsiedztwie, niedawno zbudowano marinę na Wyspie Grodzkiej. Wyspa połączona jest mostem ze wschodnim brzegiem Odry. Na okolicznym terenie i akwenie ma w przyszłości powstać muzeum morskie. Oby tak się stało.

Należałoby przy tej okazji również pomyśleć o godnym upamiętnieniu mechaników okrętowych, bez których pracy rozwój floty byłby niemożliwy.