Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)
Niedziela, 01 Listopad 2015 00:00

 Ziemowit Sokołowski

   Nowe źródło światła nawigacyjnego latarni morskiej w Świnoujściu

    We wrześniu 2015 r po raz pierwszy zabłysła w laternie nowa żarówka marki Osram o mocy 1 kW. Tym samym zakończył się 37 letni okres użytkowania 4,2 kW żarówek firmy Philips. Pomimo mniejszej mocy, nowa żarówka jest bardziej wydajna. W sprzyjających warunkach atmosferycznych, zasięg światła świnoujskiej latarni wzrósł do 50 km tj ok. 27 mil morskich.

    Warto może przy tej okazji przypomnieć w skrócie, dzieje źródeł światła obecnej świnoujskiej latarni. W latach 1857-1863 były to palniki olejowe. W okresie 1863-1918 używano palników naftowych. Natomiast od 1918 zastosowano żarówki elektryczne z możliwością awaryjnego przełączenia się na oświetlenie gazowe. Do 1978 r największa moc pojedynczej żarówki wynosiła 3 kW. W tym samym roku zakupione zostały 4,2 kW żarówki firmy Philips, które umieszczane były po 2 w zmieniaczu. Zrezygnowano wówczas z awaryjnego systemu gazowego.

    Obecnie stosowane żarówki zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, natomiast zasięg ich światła jest aktualnie największy. Mamy nadzieję, że będą  równie trwałe jak ich poprzedniczki.

    W załączonej galerii zdjęć zaprezentowano po 3 fotografie żarówek starego i nowego typu.

                    PHILIPS                    OSRAM