Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)
Wtorek, 21 Lipiec 2015 00:00

 Ziemowit Sokołowski

XX Flis Odrzański

    Szczecin zawsze był portem morsko -rzecznym. Dla podtrzymania tych tradycji, Liga Morska i Rzeczna przy współudziale Urzędu Morskiego w Szczecinie, nadodrzańskich Urzędów Żeglugi Śródlądowej oraz samorządów, organizują spływy tratwami od Kędzierzyna-Koźla do Szczecina. Trasa flisu przebiegająca przez 3 zachodnie województwa, liczy 710 km. Na jej przebycie potrzeba około 2 tygodni.


    Konwój złożony z tratw oraz innych jednostek pływających, zatrzymuje się w różnych interesujących miejscach. W tegorocznym spływie brało udział ogółem 30 jednostek. Dowodzącym flisem jest komodor, posiadający najwyższe uprawnienia, stosownie do rodzaju żeglugi. Na śródlądziu jest to kapitan żeglugi śródlądowej. Uczestnicy flisu biorą udział w licznych imprezach towarzyszących i nocują na lądzie. Uroczyste zakończenie flisu odbyło się w Szczecinie (11 lipca) na statku badawczym Akademii Morskiej m/s Nawigator XXI oraz na pływającej estradzie przy Bulwarze Piastowskim. Flisacy byli ubrani w barwne, historyczne stroje. Natomiast członkowie Ligi Morskiej i Rzecznej w jednakowe, granatowe koszulki z emblematem tej organizacji. Części oficjalnej towarzyszyły występy różnych zespołów.


    Pogoda dopisała. Przy zachodnim brzegu Odry, poza tratwami, licznymi jachtami i statkami białej floty, można było podziwiać nadto ORP 852 z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz m/s Corinthian. Jest to oceaniczny wycieczkowiec pływający pod banderą Malty.
    Ten stosunkowo niewielki statek o długości ok 88m, szerokości 15,2m i zanurzeniu 3,7m. został zbudowany w 1990r oraz gruntownie zmodernizowany w 2009r. Posiada 5 pokładów. Pomiędzy pokładani kursuje winda. Każdy pokład ma nazwę pochodzącą od imion starożytnych greckich bogiń. Na statku znajduje się 49 dwuosobowych kabin, wyposażonych we wszelkie możliwe wygody. Międzynarodowa załoga liczy 55-65 osób. Dopuszczalny zasięg pływania to wszystkie strefy klimatyczne, z burzliwą Cieśniną Drake'a włącznie.
    Wniosek? ...Odrzański flis może być udanym początkiem do znacznie dalszych podróży!