Polish (Poland)English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)

Inne znaki nawigacyjne

     Najbardziej rozwinięty system morskiego oznakowania nawigacyjnego w Polsce – znajduje się w obszarze działania Urzędu Morskiego z siedzibą w Szczecinie. Na drodze wodnej Bałtyk – Szczecin oraz na przyległych akwenach, usytuowanych jest ok. 170 stałych znaków nawigacyjnych, wyposażonych w 180 świateł o różnorodnej charakterystyce świecenia. Do stałych znaków nawigacyjnych zaliczamy: latarnie morskie, światła prowadzące (nabieżniki), bramy torowe, światła sektorowe, cyplowe dalby świetlne ii inne. Stałe znaki nawigacyjne zbudowane zostały głównie na lądzie, niektóre z nich usytuowane są również na dnie akwenów.
    Oprócz stałych znaków nawigacyjnych występują liczne pływające obiekty nawigacyjne zakotwiczone na dnie (pławy), wyposażone są w światła nawigacyjne lub służą jako znaki dzienne. Większość tych znaków zdejmowana jest przed nastaniem sezonu lodowego i ustawiana ponownie w ściśle określonych pozycjach, po ustąpieniu zimy. Poza wymienionymi, ustawiane są pławy graniczne (pomiędzy Polską a Niemcami) na Małym Zalewie Szczecińskim oraz w Zatoce Nowowarpieńskiej.
    Architektura morskich znaków nawigacyjnych zbudowanych na lądzie, jest interesująca i bardzo zróżnicowana. Również pływające znaki nawigacyjne są różnorodne. W odróżnieniu od latarń morskich, ze względów bezpieczeństwa - zdecydowana większość z nich nie będzie mogła być udostępniana do zwiedzania. Wychodząc naprzeciw osobom, dla których sprawy morza są istotne- postaramy się ukazać sylwetki niektórych z nich w formie zdjęć i opisów:

Bramy torowe

Nabieżniki, światła sektorowe i inne wybrane znaki nawigacyjne

Oznakowanie nawigacyjne na wyspie Chełminek

Oznakowanie nawigacyjne na podejściu do Portu Dziwnów od strony morza.

Oznakowanie podejścia do Portu Mrzeżyno

Podejście do Portu Świnoujście od strony morza

Podejście do Portu Świnoujście od strony Zalewu Szczecińskiego

Cieśnina Dziwny

Szlak żeglowny na Starej Świnie oraz na Jeziorze (Zatoce) Wicko i jego oznakowanie nawigacyjne

Znaki nawigacyjne na podejściu do małych portów usytuowanych w Roztoce Odrzańskiej

Podejście do Portu Nowe Warpno

Pierwszy oraz ostatni świetlny znak nawigacyjny, obsługiwane przez Urząd Morski w Szczecinie