Wystawa zabytków uzyskanych w trakcie prac pogłębiarskich na drodze wodnej Bałtyk – Szczecin.

Archeologia podwodna jest stosunkowo nową dziedziną badań naukowych, jej początek datuje się od połowy XIX wieku. Wielu współczesnych archeologów podwodnych w odróżnieniu od swoich poprzedników, osobiście schodzi pod wodę. Artefakty wydobywane z dna akwenów, wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu oraz bezzwłocznego zabezpieczenia ich przed niszczącym działaniem powietrza atmosferycznego.

Pogłębianie drogi wodnej prowadzącej z morza do Szczecina, dało niepowtarzalną okazję do odkrycia i wydobycia na powierzchnię, wielu interesujących obiektów muzealnych z różnych epok.
Niektóre z nich zostały zaprezentowane w Szczecinie pod zadaszoną lecz przejrzystą konstrukcją, osłaniającą dziedziniec Muzeum Tradycji Regionalnych. „Noblesse oblige” (szlachectwo zobowiązuje) jak mawiają Francuzi. Nie chodzi mi tu o szlachectwo rodowe, lecz raczej o zjawisko pozytywnych zachowań społeczeństwa obywatelskiego. W Szczecinie, tradycje regionalne powinny mieć nierozerwalny związek z tradycjami morskimi. I miejmy nadzieję, że tak się stanie.
Wystawa doszła do skutku dzięki zaangażowaniu i współpracy szeregu instytucji i firm z terenu województwa, przy wsparciu Ministerstwa Infrastruktury. My jako SMLM, również mieliśmy w tym swój udział. Po obejrzeniu wystawionych obiektów oraz plansz tematycznych, wysłuchaliśmy interesującej prelekcji ilustrowanej filmami.

Powiązanie merytoryczne i tematyczne prac przy pogłębianiu i formowaniu podwodnego kanału na szlaku żeglugowym z wystawą, pokazane jest w materiałach konferencyjnych poniżej. Wymieniono tam również osoby, które swoją pracą szczególnie przyczyniły się do uratowania zabytków i powstania tej ekspozycji.

Natomiast ogólny opis instytucji współpracujących, a także artefaktów według grup tematycznych zawarty jest w informacjach odnoszących się do samej wystawy.

Zdjęcia z wystawy w dn. 18.11.2021r.

Autorami zdjęć w dniu otwarcia wystawy są p. Małgorzata Rajchowiak -Prezes naszego SMLM, oraz p. Wojciech Sobecki Redaktor Naczelny Morskiego Portalu „Infomare”. Za nadesłane zdjęcia uprzejmie dziękujemy.
Na mnie osobiście szczególne wrażenie wywarły wydobyte z dna Odry: średniowieczny miecz, groty harpunów wystrzeliwanych z działek wielorybniczych oraz silnik „latającej fortecy”. Szczególnym znaleziskiem była również mała blaszana łódź. Z tego co pamiętam z dzieciństwa, podobne łódeczki stanowiły części huśtawek często spotykanych na „wesołych miasteczkach”. Ich zaletą była możliwość obracania się wokół osi poziomej. Poniżej zaprezentowane są zdjęcia z wystawy, oraz link do filmiku związanego z pogłębianiem toru wodnego. Jest to w istocie podwodny, pogłębiony kanał, na akwenach o znacznie mniejszej głębokości naturalnej.

Mam nadzieję, że w przyszłości równie udane wydarzenia związane z tradycjami morskimi naszego regionu, będą miały miejsce w Szczecinie i innych miastach województwa. Natomiast chciałbym aby lista instytucji i osób wspierających te przedsięwzięcia (zdj poniżej), uległa istotnemu zwiększeniu.

Ziemowit Sokołowski.