EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2020

W ramach organizowanych każdego roku obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu zorganizowało plenerowe spotkanie, pod nazwą „Koleje Losów w Miejscach Zaklęte”.

Spotkanie zorganizowane zostało 19 września 2020 roku na terenie przyległym do muzeum. Ponieważ nadal panuje pandemia koronawirusa COVID-19, należało zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa i dlatego taka forma spotkania była chyba ze wszystkich miar najbardziej odpowiednia.
Prezes SMLM została zaproszona do wygłoszenia wykładu na temat latarni morskiej w Niechorzu, które to zaproszenie zostało przyjęte, a prelekcja została wygłoszona pod tytułem „Historia Gwiazdy Niechorskiego Wybrzeża”. Pani Małgorzata Rajchowiak skoncentrowała się w swoim wystąpieniu na powojennej historii latarni. Wykład opierał się głównie na fotograficznej relacji zmian, jakie przechodziła latarnia w Niechorzu w czasach od II Wojny Światowej do czasów obecnych. Przedstawione i omówione zostały momenty odbudowy latarni po zniszczeniach spowodowanych działaniami wojennymi, główne remonty jakie zostały przeprowadzone na latarni oraz działania Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich promujących jedną z najpiękniejszych latarnię morską polskiego wybrzeża.
Drugi wykład wygłosił Pan Ryszard Burzykowski, omawiając historię kolejki wąskotorowej, która jeździ na trasie Gryfice – Pogorzelica i ma postój także w Niechorzu. Dzięki staraniom władz samorządowych gminy Rewal, które wykorzystując fundusze europejskie i współpracując z Zachodniopomorskim Urzędem Marszałkowskim przeprowadziły rewitalizację kolejki razem z jej infrastrukturą, kolejka mogła rozpocząć nowy etap swojej działalności. Od 2013 roku Nadmorska Kolej Wąskotorowa przewozi turystów i stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych gminy Rewal.
W kinie plenerowym zostały wyświetlone filmy z archiwum TVP, na których przedstawiono ciekawe historie związane z nadmorskim regionem.
Całą uroczystość uświetnił występ Jacka Wójcikiewicza, który dał wspaniały koncert piosenek żeglarskich zarówno własnych jak i ogólnie znanych, zachęcając do wspólnego śpiewania.