Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich – relacja

Jak co roku w trzecią niedzielę sierpnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. W bieżącym roku święto wypadło 18 sierpnia.

W Niechorzu świętowaliśmy w przeddzień naszego święta, tzn. w sobotę 17 sierpnia. Uroczystości rozpoczął organizowany już po raz siódmy tzw. „Bieg latarnika”, tzn. bieg na czas, na szczyt latarni. Bieg rozpoczął się o godzinie 10-ej i startowało w nim 25 pań i 25 panów. W tym roku zostały pobite rekordy przez tych samych uczestników, którzy startowali w ubiegłym roku.. Oto zwycięzcy: Klaudia Sachmerda z Krakowa z czasem 00:46,86 i Adrian Bednarski z Wrocławia z czasem 00:34,06. Siódmy raz w biegu uczestniczył Piotr Sitek z Gorzowa Wlkp., który nie opuścił żadnej edycji biegu i uplasował się w pierwszej dziesiątce.
Po zakończeniu biegu, o godz. 12:00 zostały wręczone, zdobywcom pierwszych trzech miejsc w obu konkurencjach, puchary i pamiątki, ufundowane przez Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich i Urząd Marszałkowski w Szczecinie, a wszyscy uczestnicy startujący w biegu otrzymali medale pamiątkowe. W tym miejscu dziękujemy Gminie Rewal za ufundowanie pucharów i medali oraz za przeprowadzenie tego biegu. Po zakończeniu ważnego punktu obchodów „naszego” Święta, od godziny 12:00 do 16:00 wszyscy przybyli goście mogli wziąć udział w animacjach i konkursach dla dzieci i dorosłych, które prowadziła Agencja Muzyczna „Onomatopeja”. Zwycięzcy w przeróżnych konkursach i zabawach otrzymywali pamiątkowe nagrody rzeczowe. Od godziny 16-ej można było posłuchać muzyki puszczanej z głośnika, potańczyć i skorzystać z przysmaków serwowanych z grilla.. Przez cały dzień, tzn. od godz. 12-ej aż do północy można było bezpłatnie wejść na wieżę latarni morskiej. Motylarnia, jak co roku malowała milusińskim buźki kolorowymi farbkami, a Stowarzyszenie Ochrony i Rozwoju Wybrzeża Rewalskiego zorganizowało loterię fantową i zachęcało do poznawania regionu oraz informowało o atrakcjach ziemi rewalskiej.

Zdjęcia w poniższej galerii udostępnione są przez „Malinowe Marzenia”, za co serdecznie dziękujemy.

W Świnoujściu w niedzielę 19 sierpnia, o godzinie 12:00 Neptun wraz ze swoim orszakiem przybył przed latarnię morską i rozpoczął obchody „Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich”. Król Mórz poprowadził chrzest morski przybyłych pod latarnię dzieci, które chciały w ten sposób uczcić swój pierwszy przyjazd do latarni. Następnie wystąpił zespół „Keja” śpiewający szanty i inne piosenki żeglarskie. Przybyli goście mogli również spróbować połączyć się z inną latarnią razem z krótkofalowcami z Myśliborskiego Klubu Łączności Polskiego Związku Krótkofalowców. Członkowie tego klubu, w trakcie naszych uroczystości, prowadzili łączność z krótkofalowcami prawie całego świata.
Od godziny 14-ej do 16-ej, przybyłych pod tutejszą latarnię gości, zabawiał Klaun Tomi i Damian – Morska Przygoda. O godzinie 16-ej rozpoczął się „Bieg na latarnię”, przeprowadzony jak zwykle przez Klub Biegacza Jogging ze Świnoujścia wsparty przez obsługę armaty z Fortu Gerharda. Oto zwycięzcy: w grupie panów – Adrian Bednarski z Wrocławia z czasem 1,04 minuty, który pobił swój rekord z ubiegłego roku. Wśród pań wygrała Katarzyna Krusberska ze Szczecina z czasem 2,17. O godzinie 18-ej Można było upiec sobie kiełbaskę przy ognisku i spotkać się ze znajomymi, którzy co roku przyjeżdżają do nas, aby świętować razem z nami, a o godzinie 22:00 można było spotkać się z duchem Latarnika Sharki. Oczywiście podczas całego święta wejście na latarnię morską tego dnia było bezpłatne.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie naszych działań naszym głównym sponsorom i współorganizatorom:

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Fort Gerharda
Urząd Miasta Świnoujścia
Klub Biegacza Jogging

Gmina Rewal oraz Sołtys i Rada Sołecka w Niechorzu.