Dzień Flagi – relacja

Drugiego maja 2018 roku, podczas obchodów Dnia Flagi Państwowej, pobiliśmy w Świnoujściu rekord świata wielkości podnoszonej na maszt flagi państwowej RP. Masztem była latarnia morska, a flaga o bokach 20m x 36 m, miała powierzchnię 720 m2 i ważyła 80 kg. Dotychczasowy rekord należał do Grecji, gdzie podniesiona flaga państwowa była o powierzchni 720 m2. Flaga została uszyta przez Studio Krawieckie Pani Ewy Nowakowskiej z siedzibą w Świnoujściu.

Uroczyste obchody Dnia Flagi rozpoczęły się już o godz. 11:00. Do tej godziny odbywał się normalny ruch turystyczny na latarni morskiej. Wiele osób chciało jeszcze przed podniesieniem flagi wejść na latarnię, a pogoda sprzyjała tym zamiarom. O godzinie 11-ej, Przewodniczący świnoujskiego oddziału naszego stowarzyszenia Pan Piotr Piwowarczyk przywitał wszystkich przybyłych gości i przedstawił ideę obchodzenia 2 maja Dnia Flagi Narodowej oraz zapoznał wszystkich przybyłych gości z programem uroczystości. O godzinie 11:15 wystąpiły z recitalem pieśni patriotycznych i arii operowych, panie z miejskiego domu kultury w Warszowie, a następnie wkroczyła na teren przed latarnią morską Orkiestra Wojskowa ze Świnoujścia. Przed podniesieniem flagi głos zabrali przybyli na tę uroczystość: Prezydent Świnoujścia – Pan Janusz Żmurkiewicz, Z-ca Dyrektora ds. Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie – Pan Zenon Kozłowski i Prezes Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich – Pani Małgorzata Rajchowiak. Punktualnie o godzinie 12-ej, sygnał do podniesienia flagi dała Pani Barbara Jurewicz – Z-ca Przewodniczącego Oddziału SMLM w Świnoujściu. Flagę na maszt, którym była nasza piękna świnoujska latarnia morska, podnosili członkowie Klubu Wysokogórskiego Watra ze Świnoujścia. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, granego przez Orkiestrę Wojskową, po około czterech minutach flaga pięknie się rozwinęła, pomimo dosyć słabego wiatru. Po podniesieniu flagi zaczął się konkurs wiedzy patriotycznej i różne gry i zabawy dla przybyłych na tę uroczystość gości. W międzyczasie krótkofalowcy nawiązywali kontakt z kolegami z różnych krajów. Okazało się, że połączeń odbyło się ponad 300 z krótkofalowcami, praktycznie z każdego państwa w Europie. W trakcie naszych obchodów, wszystkie statki wpływające i wypływające z portu w Świnoujściu tyfonowały, oddając w ten sposób sygnałem dźwiękowym cześć naszej fladze narodowej. Na nasze uroczystości przybyli też przedstawiciele Urzędu Miasta Świnoujścia, zastęp Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej ze Świnoujścia, a wolontariusze z Zespołu Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i Szkoły Podstawowe Nr 1 im. Marynarki Wojennej RP w Świnoujściu pomagali nam przy organizacji całej uroczystości.

Dziękujemy również taksówkarzom Bis Taxi i Radio Taxi za to, że wozili za darmo naszych wolontariuszy po stronie wschodniej i zachodniej Świny przez cały czas obchodów Dnia Flagi. Należy również wspomnieć, że w tym dniu można było przybyć do latarni zarówno autobusem miejskim, jak i jednostką pływającą „Wodniczka” z Biura Turystyki Skandynawskiej „Fregata”.

W trakcie obchodów Dnia Flagi Narodowej, zorganizowaliśmy 3 punkty obserwacyjne na wyspie Uznam, oddalone od latarni morskiej o około 15 km, których obsadę stanowili członkowie SMLM i uczniowie Zespołu Szkół Morskich, jako wolontariusze.

Dziękujemy naszym sponsorom za wsparcie finansowe całej uroczystości: Operatorowi Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM, Gminie Miasta Świnoujście, Studiu Krawieckiemu Ewy Nowakowskiej, Terminalowi Promowemu sp.z o.o. i wszystkim współorganizatorom i partnerom.

Małgorzata Rajchowiak