Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich

Jak co roku w trzecią niedzielę sierpnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. W tym roku święto wypadło 20 sierpnia. Na obu latarniach, na których nasze Stowarzyszenie organizuje ruch turystyczny, tzn. w Świnoujściu i Niechorzu obchody zaczęły się już w sobotę

19-go sierpnia. W Świnoujściu po ulicach miasta Świnoujścia i później po dzielnicy Warszów przejechał orszak Neptuna razem z Piracką Przygodą, ogłaszając rozpoczęcie „Święta Latarń Morskich”. W Niechorzu, w sobotę, od godz. 20:00 do 24:00 można było bezpłatnie wejść na szczyt latarni morskiej, co w warunkach nocnych odbywa się tylko w takie święto.

W niedzielę 20 sierpnia, w Niechorzu uroczystości rozpoczęły się o godz. 12:00 przed latarnią morską. Od godziny 11:45 przyjmowano zapisy chętnych do wzięcia udziału w „Biegu latarnika”, tzn. biegu na czas na wieżę latarni morskiej. W tym też czasie przed latarnią,wszyscy przybyli goście mogli wziąć udział w animacjach i konkursach dla dzieci i dorosłych, które prowadziła grupa „Malinowe Marzenia” (agencja muzyczna „Onomatopeja”) razem z pracownikami Referatu Turystyki Gminy Rewal. O godz. 12:00 rozpoczął się „Bieg latarnika”, w którym zwyciężyli: wśród pań: Milena Witecka z Pobierowa z czasem 1:00,59 sek., a wśród panów: Jakub Wajs z Niechorza z czasem 00:34,99 sek. Po biegu, do czasu występu zespołu „Loversi” o godz. 16-ej, wszyscy chętni mogli dalej uczestniczyć w konkursach rodzinnych,  loterii fantowej, skosztować pysznego jedzenia ze stoisk gastronomicznych. Na zakończenie uroczystości, zespół „Loversi” rozbawił i zachęcił do tańca uczestników naszego święta.

W Świnoujściu, w niedzielę o godzinie 11:45 Neptun wraz ze swoim orszakiem przybył przed latarnię morską i rozpoczął obchody „Święta Latarń Morskich”. Odbył się chrzest morski przybyłych uczestników kolonii, można było podziwiać występy klowna Tomiego i Damiana, i wziąć udział w wielu konkursach i zabawach organizowanych przez „Piracką Przygodę”. O godzinie 16-ej rozpoczął się „Bieg na latarnię”, w którym zwyciężyli: Damian Krupa w czasie 1 minuta 23,15 sekundy, a wśród pań: Julia Więzik – 2min. 10,69 sek. W godzinach 20:00 do 21:30 można było z wieży latarni podziwiać zachód słońca, a o godzinie 22:00 spotkać się z duchem Latarnika Sharki.

Nowością na tej imprezie było nawiązywanie łączności pomiędzy latarniami morskimi, przeprowadzone przez Klub Krótkofalowców, z okazji światowego Weekendu Latarnianego. Przeprowadzono ponad 480 łączności, między innymi z krótkofalowcami będącymi na latarniach w Finlandii, Holandii, Niemiec,Włoch, Anglii, Panamie. Zgodnie z planem, przeprowadzono pokazową łączność ze stacją LY5O/P pracującą z latarni Lit 008/Lyff018/ VENTES RAGAS (Litwa) dla wszystkich uczestników imprezy.

Oczywiście podczas całego święta wejście na obydwie latarnie morskie było bezpłatne.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie naszych działań naszym głównym sponsorom i  współorganizatorom:

Operator Gazociągów Przemysłowych GAZ SYSTEM S.A.
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Urząd Miasta  Świnoujścia
Fort Gerharda
Klub Biegacza Jogging

 

Gmina Rewal oraz Sołtys i Rada Sołecka w Niechorzu.

Galeria zdjęć:

Świnoujście

Niechorze