Ziemowit Sokołowski.
Green Point (Mouile Point) Lighthouse.
33°54’1”S 18°24’E
Republika Południowej Afryki.
Zdjęcia zawdzięczamy p. Dariuszowi Mani, nawigatorowi ze Szczecina, który podczas długoletniej pracy na morzu, miał okazję korzystać z wielu tych obiektów nawigacyjnych, oraz sfotografować niektóre z nich. Za przesłane zdjęcia, uprzejmie dziękujemy.
Latarnia znajduje się na podejściu do portu Cape Town (Kaapstad), usytuowanego w Republice Południowej Afryki. Podobnie jak większość latarń morskich w tym kraju, została zbudowana w czasach, gdy obszar ten znajdował się pod panowaniem brytyjskim. Aktywowana została w 1824 r. Architektem był pochodzący z Niemiec Herman Schutte, wykazujący się ponadto sztuką rzeźbiarską.
Pierwotnym źródłem światła były lampy Arganda opalane olejem uzyskiwanym z kaszalotów. Zasięg ówczesnego światła wynosił 6 mil morskich (11 km). W 1865 r podwyższono wieżę do obecnej wysokości. W 1926 r zainstalowano róg mgłowy.
Czworokątna ceglana wieża zwieńczona galerią i laterną ma wysokość 16 m npt. Wzniesienie białego światła błyskowego (1 błysk/10 s) wynosi 19 m npm. Obecny zasięg światła wynosi 25 mil morskich (46,3 km). W czasie zamglenia, róg mgłowy emituje 1 dźwięk/30 s. Światło nawigacyjne i inne odbiorniki zasilane są z elektroenergetycznej sieci zewnętrznej.
Wieża obudowana jest 1 kondygnacyjnym budynkiem latarników. Latarnia jest nadzorowana przez latarnika, oraz udostępniana do zwiedzania dla zorganizowanych grup turystów.
W budynku znajduje się siedziba krajowego urzędu portowego, w którego zakresie czynności jest m in. świetlne oznakowanie nawigacyjne. Oprócz tego jest tu niewielka sala konferencyjna, centrum turystyczne i mały sklep z pamiątkami.
Od 1973 r latarnia znajduje się na liście lokalnych budowli dziedzictwa narodowego. Green (Mouile) Point jest jedną z 19 aktywnych latarń, usytuowanych nad atlantyckim wybrzeżem RPA. Pozostałych 27, zbudowanych zostało na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Z tego jedna nosi nazwę Green Point Lighthouse. Jest to żeliwna wieża o 21 m wysokości, zbudowana w prowincji KwaZulu-Natal
Zainteresowanych uwarunkowaniami przyrodniczymi i historycznymi południowej części Afryki, związanymi z oznakowaniem nawigacyjnym RPA, zapraszamy do zakładki „Ze świata>Na południku 20°E.”