Alcatraz

Ziemowit Sokołowski.

Latarnie morskie w Ameryce i na Morzu Śródziemnym.

Pani Monika ze Szczecina, była uprzejma przesłać nam nieco zdjęć latarń morskich i innych świetlnych znaków nawigacyjnych, które znalazły się na trasie jej turystycznych wędrówek. Są wprawdzie odległe od siebie, tym niemniej interesujące z różnych powodów.

Alcatraz Lighthouse.
37º49’34,5”N 122º25’19,8”W


Nazwa wyspy wywodzi się z języka hiszpańskiego. „Isla de los Alcatraces” oznacza Wyspę Głuptaków .Jaja tych morskich ptaków stanowiły ważne uzupełnienie diety miejscowych Indian przed przybyciem Hiszpanów w 1775 r. Wówczas to Juan de Ayala (oficer marynarki wojennej) zbadał Zatokę San Francisco. Wyspa jest niewielka. Jej powierzchnia wynosi ok 8 ha, natomiast obwód ok 1,25 km.
Lighthouse Alcatraz jest pierwszą latarnią morska USA, zbudowaną na zachodnim wybrzeżu. Wzniesiono ją w Zatoce San Francisco na wyspie o tej samej nazwie, odległej od stałego lądu o ok. 1,6 km. Pierwsza latarnia morska w tym miejscu została wzniesiona już w 1854 r. Była zarazem cytadelą i więzieniem wojskowym. Po trzęsieniu ziemi w 1906 r. jej konstrukcja została naruszona. W latach 1909-1912 tuż obok zbudowano więzienie federalne. Strażnicy strzegący całodobowo swych „podopiecznych” z wysoko położonych wartowni, zazwyczaj jako pierwsi dostrzegali mgłę nadciągającą nad Zatokę Kalifornijską. Wówczas telefonicznie powiadamiali o tym latarników, ci zaś bezzwłocznie uruchomiali sygnały mgłowe. Była to chyba jedyna współpraca tego rodzaju. Więzienie stanowe stało się sceną kilku spektakularnych ucieczek, co dostarczyło tematu dla filmów akcji. To już jednak całkiem odmienna historia.

W okresie 1853-1963 r. głównymi latarnikami było 15 osób. Frederick Arthur Harrington był tam zatrudniony w latach 1919-1938. Pracował na tym stanowisku niemal 20 lat, aż do śmierci.

W 1909 r została zbudowana druga (obecna) , żelbetowa wieża (na południe od pierwotnej). Ma kształt ośmiokątny, zwężający się ku górze. Czarna laterna otoczona jest balkonem. Jej wysokość wynosi 26 m npt. Aktualnie wzniesienie światła 65 m npm. Zasięg światła 22 mile morskie (41 km). Jest to białe światło błyskowe w okresie 5 s. Latarnia posiadała również sygnały mgłowe. W pobliżu wieży zbudowano mieszkania dla 3 latarników i ich rodzin. W 1963 r latarnia została zautomatyzowane. W tym samym roku zostało zlikwidowane więzienie federalne, sąsiadujące z latarnią. Jego pozostałości są widoczne na załączonych zdjęciach. W 1970 r pożar zniszczył kilka budynków na wyspie, latarnia jednak ocalała. Od 2002 r. można ją zwiedzać.

Światła nawigacyjne na Maderze.

Pani Monika przesłała ponadto serię interesujących zdjęć oraz filmik z Madery. Opis i zdjęcia wybranych znaków nawigacyjnych aktywnych na tej wyspie, zawarty został uprzednio w zakładce Camara de Lobos, Madera. W tym miejscu ukazane jest nieco odmienne spojrzenie Pani Moniki na uroki tej niezwykłej wyspy. Również architektura ukazanych znaków nawigacyjnych, dobrze wpisuje się na to co już stworzyła sama natura. Uprzejmie dziękujemy za nadesłane zdjęcia.